Chynín 2021
Kronika obce Chynín roku 2021. Zapsala Helena Urbanová.
Rok 2021
Dle nejrozšířenějšího gregoriánského kalendáře se slaví konec roku a začátek nového roku v noci z 31. prosince na 1. ledna. Počátek cyklu roku se původně odvozoval od rovnodennosti či slunovratu. Staří Slované používali lunisolární kalendář, ve kterém se délka roku určovala podle Slunce, délka měsíců podle fází Měsíce. Nový rok se slavil 25.prosince, tedy ve dnech zimního slunovratu. 1. leden se jako Nový rok začal více šířit Českými zeměmi až v 15.století a jako církevní svátek byl s konečnou platností v římskoněmecké církvi zaveden za Ferdinanda II..
V noci z 31.prosince na 1.leden začal i nový rok, rok 2021, další rok s covidem. Bohužel. Jak píší Novinky.cz „Na celém světě je už přes třista milionů potvrzených případů a pět a půl milionu zemřelých. Za rok 2021 se v ČR oficiálně nakazilo bezmála dva miliony osob, z toho necelých 25tisíc zemřelo ve spojení s nemocí.“ Rok 2021 je rok pokračující v boji s koronavirovou pandemií. Přinesl nejen boj s koronavirem ale i mnoho dalších událostí u nás i ve světě. Zkusím stručně je poznamenat i do naší kroniky.
O půlnoci na 1. ledna skončil definitivně svazek Velké Británie s Evropskou unií. Vyhrotil se izrealsko-palestinský konflikt kvůli nepokojům v Jeruzalému, hnutí Talibán ovládlo Kábul, po více jak šestnácti letech v úřadu skončila Angela Merkelová.
U nás, v České republice k hlavním událostem patřil boj s epidemií koronaviru, vakcíny, třetí dávka, spor o očkování, nouzový stav, další vlny nákazy, dále krach Bohemia Energy entity s.r.o., zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner, na Moravě se prohnalo tornádo, které zanechalo po sobě škody za patnáct miliard korun, vítězstvím opozice skončily říjnové volby do sněmovny ČR, novým premiérem se stal šéf ODS P. Fiala.
V naší obci
Zpět do naší obce, i v té proběhla řada společenských akcí, řada příjemných i méně příjemných událostí. Rok 2021 jsme tedy přivítali bez společného přípitku u kapličky z důvodu vyhlášeného nouzového stavu. Jen zimě tento stav nevadil, teploty padly pod bod mrazu, začal padat sníh, a tak mohli vyrazit první běžkaři na běžecké tratě do lesa, na parkovišti u lesa stálo až 22 aut. Sníh, nízké teploty, vítr i sluníčko tak by se dalo definovat počasí v lednu.
V lednu zavádí OÚ Čížkov pro rychlejší šíření informací mobilní rozhlas, což obyvatelé obce přivítali velmi pozitivně. K další příjemné zprávě patří i narození malé Miriam Kovářové.
V únoru se počasí střídalo, začal silnými mrazy, sněhem, pak obleva a nakonec opět mráz a sníh. Krásná zima. Agentura domácí péče MIDOP zahájila 22. 2. dobrovolné testování všech pojištěnců pomocí antigenních testů v obecní budově v Čížkově ve stanovených dnech. Obyvatelé i přátelé naší obce byli informováni, že existující kroniky naší obce byly zdigitalizovány, uloženy v archivu v Blovicích a jsou zaneseny na stránkách www.portafontium.eu (bavorsko-česká síť digitálních historických pramenů). Taky jsme se dozvěděli, že dne 27. 3. začne sčítání lidu, domů a bytů.
V březnu bylo typické zimní počasí, sníh, nízké teploty, silnější vítr. Toto počasí v podstatě vydrželo až do poloviny dubna. V březnu nadále trvá nouzový stav, dochází ke zpřísnění některých krizových opatření. Nouzový stav byl ukončen až dne 11. dubna.
Po deseti letech bylo dne 27. března 2021 zahájeno sčítání lidu, domů a bytů. Lidé měli možnost sečíst se jak prostřednictvím elektronického formuláře, tak mohli vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář. V lednu 2022 by měl Český statistický úřad zveřejnit první výsledky Sčítání 2021.
Obecní úřad Čížkov na svých stránkách zveřejňuje usnesení z veřejných zasedání, např. dne 12. března se konalo veřejné zasedání zastupitelstva obce Čížkov, na které se mezi jiným projednal i schválil prodej části pozemku p.č. 350/6 k.ú. Chynín a byla schválena Komise pro životní prostředí jako poradního orgánu pro zastupitelstvo obce Čížkov v záležitostech životního prostředí, péče o krajinu a přírodu, územního plánu, stavebních záměrů a pozemkových úprav, ve které by měl pracovat i zástupce z naší obce, ing, Klára Salzmann.
Na neděli 4. dubna následující po prvním jarním úplňku připadly Velkonoce, nejvýznamnější křesťanský svátek, připomínající zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které mělo nastat tři dny po jeho ukřižování. Vzhledem k epidemiologické situaci ani v tomto roce nechodily děti křístat a Velikonoční pondělí bylo bez koledování a pomlázky.
V sobotu 27. března proběhl hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko, v naší obci se úklid uskutečnil dne 17.dubna a vzhledem k deštivému počasí se ho zúčastnil jen malý počet obyvatel. O pár dní později se zdravé jádro chynínských mužů, Pavel Krejčí, Jirka Dvořák, Marek Vobrouček a Jirka Černý, podílelo na úklidu v okolí pahorku U Kříže, byly odstraněny pneumatiky, byla zatarasena neoficiální cesta na vrchol pahorku a byla postavena nová lavička.
Na stránkách Obecního úřadu Čížkov, na Facebooku ve skupině Chynín se objevila velmi nepříjemná zpráva: v průběhu dubna došlo na jižním Plzeňsku, ve Spáleném Poříčí a v obci nedaleko Spáleného Poříčí k několika případům vloupání, které si byly velmi podobné jak provedením, lokací, tak i zvláštním způsobem dopravy pachatelů. Dopadení pachatelé, bratři ve věku 30 a 32 let, policejní komisař obvinil ze spáchání pokračujícího přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody ve formě spolupachatelství.
Májka
Stejně jako v loňském roce tak i v tomto roce jsme se nesešli v podvečer prvního máje u ohně, nepostavili jsme májku a neupálili vlastnoručně vyrobenou čarodějnici.
Jarní měsíce duben a květen se nesly ve znamení neobyčejně studeného počasí. Toto jaro se tak stalo nejchladnějším za posledních 32 let. Byly to měsíce srážkové nadnormální, což pomohlo k tomu, že se doplnily vodní zdroje a řeky měly stabilní průtoky. Červen byl naopak hodnocen jako teplotně nadnormální, přišel rychlý nástup léta a vysoké teploty přispěly k tomu, že se nad několika obcemi na Moravě přehnalo tornádo.
Přestavba chalupy u Seidenglanzů
V květnu začíná p. Seidenglanz přestavovat chalupu po svých rodičích, nejprve zbourat a pak postavit úplně novou ale v podstatě shodnou jako byla ta původní. Vypadá to dost nadějně, že chalupa bude brzy hotová. Za finanční pomoci Obecního úřadu v Čížkově jsme mohli upravit prostor na obecním pozemku a postavit tam dětem pískoviště a kolotoč. Děti byly a jsou rády, že se jim vytvořilo klidné místo na jejich hraní a i setkávání jejich rodičů.
Dne 22. května odvysílala Česká televize v cyklu Náš venkov pořad „Živá krajina“, ve kterém se věnovala ing. Klára Salzmann o krajinotvorbě v oblasti CHKO Brdy.
Ve dnech 3. a 4. června Obecní úřad Čížkov pořádal jarní svoz nebezpečných odpadů i tradiční sběr objemného odpadu.
V červnu, kdy tedy teploty byly značně vysoké, se u nás po dlouhé době uskutečnilo setkání obyvatel. Postavil se stan, grilovalo se prasátko,každý přinesl něco dobrého k zakousnutí a konečně jsme si mohli v klidu popovídat, probrat vše, co se děje, co se stalo a co nás čeká. Bylo to moc příjemné a sešlo se nás docela dost.
Blesk u Kočků
Dne 13. července zažili manželé Kočkovi šok, když jim do chalupy uhodil blesk. Sama Marta Kočková k tomu napsala na stránky Obecního úřadu Čížkov toto sdělení:
Ráda bych touto cestou zveřejnila velké poděkování za pomoc při odstraňování následků zásahu blesku naší chalupy v Chyníně. Ojedinělý blesk během lijáku udeřil do komína, znehodnotil připojení k internetu, částečně rozmetal eternitovou krytinu střechy, zlikvidoval všechnu jemnější elektroniku v chalupě a vypálil 35A pojistky ze skříňky ČEZ.
Zakrývání střechy zapůjčenou rozměrnou plachtou obstarali hasiči ze Spáleného Poříčí. Těm později večer pomáhal také Pavel Krejčí ml. Pohotovost ČEZ nám před půlnocí zajistila přívod el.proudu z veřejné sítě a my mohli rozsvítit, vnitřní rozvod byl kupodivu v pořádku.
Poděkování patří také našim sousedům: Zdeňku Pikalovi za okamžité půjčení plachty na střechu, morální podporu a v dalších dnech za riskantní pomoc, kdy s mým manželem (70) sami dva na střeše zatěžkávali plachtu fošnami, hrozilo její utržení větrem. Manželům Koláčkovým za pořizování důležité fotodokumentace pro pojišťovnu. Panu starostovi za pomoc s vyhledáváním možných pokrývačů v kraji a ještě po několika dnech za zájem, jak situaci zvládáme. Pokrývačům Heřmanovým z Čížkova, kteří i přes přemíru vlastní naplánované práce si nakonec vyšetřili čas a bravurně střechu opravili. Panu pokrývači ze Štítova, který přislíbil a byl v záloze. Poděkování Pavlu Krejčímu st. za doporučení, panu elektrikáři Šulovi za proměření elektřiny a potvrzení, že vnitřní rozvody jsou opravdu nenarušené, Internet Hned ze Spáleného Poříčí za jiné umístění antény a znovupřipojení. V neposlední řadě posílám poděkování přátelům za nabízenou pomoc a povzbuzení.“
„Bouře a blesky poškodily nejenom střechu u Kočků, ale i náš vodojem a snímače hladin ve vrtu. Včera v noci a dnes probíhaly opravy, vodojem se již plní, podle informací pana Drába z Blatné, který opravu s panem Pikalem realizoval, ale ještě několik hodin chybí k tomu, aby voda dotekla do našich domovů. Tak trpělivost,“ napsala Klára Salzmann dne 23. července na Facebook.
Deštivý srpen vystřídalo mimořádně suché, teplé září, teploty vystoupily na příjemné letní teploty.
Oprava křížku
Počasí bylo tedy příjemné i pro opravu křížku na pahorku U Kříže. V sobotu 4. září jsme se tam sešli, chlapi očistili a zpevnili kamennou část kříže, a pak jsme poseděli chvilku u ohně, opekli vuřty a popovídali si.
Toulky po Brdech
O naší přírodní rezervaci Chynínské buky si dne 19. září v pořadu Českého rozhlasu Plzeň Toulky po Brdech povídala redaktorka K. Dobrovolná s Ing. Zdeňkem Tomáškem. Jejich povídání bylo zaznamenáno i v písemné podobě, kterou zde předkládám:
„Přírodní rezervace Chynínské buky se nachází na jihovýchodních svazích jedné z brdských osmistovek Nad Maráskem a byla zde vyhlášena už v roce 1933. Dle svého vzezření bývá rezervace označována za brdský prales, jelikož s pilou ani sekyrou se zdejší stromy nesetkaly od roku 1903.“ „Můžete zde najít buky, které mají v obvodu přes 3,5 metru a nachází se tady spousta starých bukových torz, které jsou obrostlé choroši, troudnatcem kopytovitým nebo pásovaným,“ sdělil na úvod bývalý starosta obce Čížkov Zdeněk Tomášek, který dále pokračoval:
„Podmínky například pro rysa jsou tady velmi dobré. S příbytkem turistů nemá samozřejmě tolik klidu, ale právě Chynínské buky a nedaleké Fajmanovy skály a Klenky jsou součástí komplexu téměř původní a divoké přírody. Najdeme zde vysoká skaliska, kamenná moře, ale i úkryt v poměrně špatně prostupných houštinách. Samotná rozlehlost rezervace skýtá klid, který rys skutečně potřebuje.“ Dále je tady možné dle bývalého starosty potkat například menší sovy, jeleny, či dokonce čápa černého. Pro cyklisty oblast přírodní rezervace není určena. Doporučujeme proto vydat se sem pěšky: „Pro cyklisty je to naprosto nevhodné. Když je kol moc, podepíší se na terénu a rezervace je od toho, aby zůstávala nedotčená. Rezervace obecně není přístupná z nějaké značené turistické cesty, takže je nutné například po aleji Telefonka tuto rezervaci dostoupit cca pětiminutovou chůzí. Do přírody a do Brd obzvláště je potom zapotřebí mít pevnou obuv, protože nejen, že můžete slézat skály, ale můžete se dostat i do míst, kde je celý rok rozbahněno a mokro,“ uvedl Zdeněk Tomášek. Nedaleko samotné rezervace se nachází také zajímavá dřevěná stavba: „Jedná se o Chynínský domek z počátku 20. století, který skýtal útulek lesnímu personálu, jelikož na Brdech se špatného počasí dočkáte jedna dvě. Ale je to i taková romantičtější připomínka toho, že stavba sloužila jako úkryt lesního personálu, když na Brdech zuřila válka mezi pytláky. Aby nemuseli docházet do lesa a hlídat nebo pátrat po pytlácích, tak jim sloužily tyto boudy, takové útulny, kterých v Brdech najdeme spoustu. Například tady v okolí je ještě krásný lovecký domek Na Bůrku, nebo Na Pyramidě, ale správně Na Marásku,“ řekl Tomášek.
Likvidace váhy
Je to již několik let, co byla ukončena v obci činnost JZD, a tak funkce váhy, která vážila vozy s obilím, bramborami přestala plnit svou funkci. Domek u váhy chátral, nebyl na něho krásný pohled, a proto došlo k jeho demolici, byla zlikvidována i váha. Tímto zásahem vznikl hezký zelený plácek.
Svatováclavská poutní mše
Naše kaplička je zasvěcena sv. Václavovi, v den úmrtí se konají Svatováclavské poutní mše i u nás se konala již v sobotu 25. září v 10.00 hodin mše svatá k sv. Václavovi. Odpoledne jsme se pak sešli k sousedskému posezení ve stanu, probrali příjemné i nepříjemné události. Setkání bylo příjemné a milé.
Volby
Ve dnech 8.-9. října se konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Jak již bylo výše napsáno, volby vyhrála koalice SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a novým premiérem se stal předseda ODS p.Fiala.
Po volbách mohl v klidu a v kruhu svých přátel oslavit krásné kulaté narozeniny p. V. Kočka. Vše nejlepší, hlavně hodně zdraví, pohody a štěstí do dalších let.
Počasí v podzimních měsících, říjen, listopad, bylo opravdu podzimní, nejprve doznívalo „Babí léto“, pak už bylo počasí jako na houpačce, sluníčko, déšť, na horách i sněhové přeháňky. Takže taková pomalá příprava na zimu.
Rozbitá pumpa
Nepozorný řidič nákladního vozu nám dne 15. listopadu zdevastoval obecní pumpu proti kapličce. Blíže se k tomu vyjádřila Marta Kočková na Facebooku:
“Přátelé, jistě jste si všimli zdevastované pumpy proti kapličce. Tak na vysvětlení: stavební firma pracující pro pana S. zavážela v pondělí 15. 11. dopoledne materiál na stavbu a řidič špatně vybral zatáčku. Porazil moji rohovou dřevěnou tyčku s beraním rohem od neznámého dárce (což je to nejmenší), pak přejel s velkým nákladem studnu a pokračoval vyložit materiál. Při zpáteční cestě už nic nezničil, ale také nikomu nic neoznámil. Jsou rozdrcené betonové krycí panely studny a přeražená litinová pumpa. Naštěstí Pavel K. st. zakryl kvůli zabezpečení otvor do mnohametrové hloubky těžkou železnou mříží. Je to dočasné. Pan starosta má nafocené "místo činu" a jedná sám s firmou. Takže nyní se řeší pojistná událost a přijede se na věc podívat likvidátor pojišťovny.
Snad se zadaří a z vyplacených peněz by pan starosta mohl někoho pověřit opravou studny, aby byla i v budoucnu funkční.“
Chynínský betlém
Začátkem listopadu se zrodil v hlavách několika občanů naší obce nápad, že bychom si mohli postavit betlém, slaměný betlém. Pavel Krejčí, Jirka Větrovský a Martina Vobroučková opravdu společnými silami vytvořili nádherné slaměné postavy a zvířátka do Betlému. Před stavěním Betlému ještě v neděli 5. prosince prošli obcí Mikuláš, anděl a čert. Navštívili několik rodin s malými dětmi a dětem předali mikulášskou nadílku.
V podvečer 1. adventní neděle, 28. listopadu se za velké účasti obyvatel naší obce konalo rozsvícení vánočního stromečku a Betlému. Byl to krásný pohled, tolik lidí, příjemná nálada, zpívání koled, prostě ta správná zimní vánoční atmosféra.
Koncem listopadu a začátkem prosince napadl první sníh. Přáli jsme si, aby sníh vydržel i na vánoční svátky. Bohužel. Vánoční svátky byly opět „na blátě“. Sníh napadl ihned po nich, pak nastala opravdová zima, sníh, mráz, mlhy a silný studený vítr.
Knihovna a Kočkino
Rok 2021 zhodnotila činnost knihovny i KOČKINA Marta Kočková. Z důvodu covidových omezení se akcí v tomto roce zúčastnilo pouze 130 návštěvníků, i když se konaly velice zajímavé akce: profil režiséra Jeffa Orlowskiho (dva dokumentární filmy Chasing Coral a Chasing Ice), přednáška s fotografiemi sochaře a autora projektu Vetřelci a volavky, Pavla Karouse „Výtvarné umění ve veřejném prostoru od šedesátých let do roku 1989“, projekce filmu „Krajina ve stínu“ Bohdana Slámy a následná debata s přítomným scénáristou filmu Ivanem Arsenjevem o poválečné situaci v pohraničních oblastech, přednáška o Gruzii s fotografiemi a gruzínským tradičním pokrmem chačapuri, setkání s cestovateli po Gruzii na koních a pěšky.
KOČKINO se již poněkolikáté účastnilo celorepublikového festivalu severské kinematografie promítáním dvou norských dokumentárních filmů Královna mizející říše a Pánský klub.
V knihovně byla provedena lepší orientace v knihách pomocí abecedních rozdělovačů umístěných mezi knihami, abecední řazení je podle jmen autorů. Také byla provedena revize knihovního fondu pro dospělé a pro děti, část knih z obou fondů byla vyřazena z důvodu poškozenosti a doplněna o nové darované knihy. V době lockdownu byla knihovna uzavřena, ale byla čtenářům poskytnuta možnost telefonické domluvy a individuálního předání knih.
Silvestr
Půlnoční setkání ze dne 31. prosince 2021 na 1. leden 2022 se konalo u kapličky. I když přišlo jen pár místních, bylo to fajn, neboť jsme si mohli v tomto vánočním ovzduší popřát do nového roku hlavně hodně zdraví, pohody, klidu, štěstí a lásky.
Dne 24.1. 2022 sepsala Helena Urbanová