Facebook

 


Přešín 2022

Kronika obce Přešín roku 2022 - Zapsala Libuše Bulínová.


Události ve světě

Skončila po dvou letech omezení spojená s kovidovou epidemií.

Na XXIV. Zimní olympiádě v čínském Pekingu Ester Ledecká vyhrála zlatou medaili ve snowboardingovém paralelním obřím slalomu. Byla to její třetí zlatá z olympiády.

24. února začala válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která ovlivnila dění hlavně v Evropě. Válka pokračuje, do Česka přišly statisíce uprchlíků. Průměrná míra inflace v Česku činila 15,1%.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru vyhrála Argentina.

 

Počasí Přešín

Nový rok začal v sobotu a hodně neobvykle – v noci bylo 9°C, přes den 12°C, venku poletovaly včely, na zahradě začal kvést jasmín. Od 6.1. se ochladilo, napadlo asi 7 cm sněhu. Po zbytek měsíce se teplota pohybovala kolem nuly, bylo pod mrakem, sníh padal většinou jen na horách. Byl to studený měsíc, za který spadlo 30 mm srážek.

V únoru pokračuje teplé období. Teploty se pohybují nad nulou mezi 5-10 °C, výjimečně klesá v noci teplota pod nulu. V první polovině února nás sužoval hodně silný vítr, který lámal větve a vyvracel stromy v lese i na zahradách. Za celý měsíc jsme naměřili 28 mm srážek. 

Leden i únor byly teplotně nadprůměrné měsíce, bez sněhu a k naší lítosti i bez slunce.

Začátkem března se mírně ochladilo, pouze noční teploty klesaly pod nulu. Od poloviny měsíce denní teploty vystoupaly nad 10 °C. Závěr měsíce byl slunečný, teploty stoupaly až k 18°C. Kvetou petrklíče, lýkovce, krokusy, sněženky, bledule, jaterníky, čemeřice, ladoňky, narcisky, plicníky, sasanky. Celý měsíc málo pršelo, jen 12 mm srážek. Je veliké sucho. Teplý konec března umožnil těm, co měli odvahu, zasadit brambory. Můj muž je zasadil a začátkem července sklízel bohatou úrodu.

Měsíc duben začal sněhovými srážkami. Denní teploty se pohybovaly mezi 12 a 17°C. 13. a 14. dubna teplota vystoupila nad 20°C a teplé příjemné počasí pokračovalo celý měsíc.  Celkem spadlo 49 mm srážek.

V květnu se oteplilo. Od 10. května začaly letní teploty, přes den stoupal teploměr nad 20°C.  Nepřišli žádní ledoví muži, od poloviny května panovalo léto. Za celý květen jsme naměřili 86 mm srážek, to je dvakrát tolik než dlouhodobý normál na květen. Tráva bujně roste.

Červen se svými 189 mm vody byl rekordně srážkový. To je o 100 mm víc než dlouhodobý normál na červen. První tropické dny tohoto roku jsme zažili 18. a 19. června. 27. června skončilo tropické teplo prudkou bouří s lijákem. Vypadnul elektrický proud. Mezi Železným Újezdem a Blovicemi zatarasily cestu polámané a vyvrácené stromy, a tak nejezdily autobusy.  V mnoha domech v Přešíně, kde mají sklepy se studánkou a musí čerpat vodu, došlo k zatopení sklepů, protože čerpadla pro výpadek elektrického proudu nefungovala. V červenci pokračuje příjemné letní počasí. Od 19. do 25. července zase zažíváme tropické dny i noci, teplota ani v noci neklesá pod 20 °C. Spadlo 66 mm vody.

I měsíc srpen přináší teplé tropické dny. Letošní rekordní teplotu jsme naměřili 5.srpna bylo to 33,5 °C. Hodně pršelo, celkem napršelo 101 mm srážek. Rostly houby. Letos se dařilo všem plodinám, byla velká úroda třešní, rajčat, rybízu, okurek, angreštu, brambor, prostě všeho. Také včely měly dobré podmínky pro rozvoj a donesly mnoho medu.

V září napršelo, stejně jako v srpnu, 101 mm vody. Nebylo chladno, ale nedočkali jsme se žádného babího léta.

Babí léto přinesl teprve říjen, slunečné dny s příjemnými teplotami kolem 20 °C, málo deště, celkem 20 mm.

Začátkem listopadu panovalo pěkné, slunečné počasí. 1. a 2. ukazoval teploměr až 16°C, až do 12. stoupaly denní teploty nad 10°C. Pak se ochlazovalo a 19. listopadu klesla teplota na – 5°C a napadl první sníh, 10 cm. Začalo typické listopadové počasí, mlha a mlha. V listopadu spadlo 60 mm srážek. Začátkem prosince se teploty pohybovaly kolem nuly. Od 6. prosince panuje celodenní mráz, s nočními teplotami až -10°C.  11. prosince napadlo 10 cm sněhu a v dalších dnech ještě připadl. Zimní počasí trvalo až do 21. prosince, kdy se začalo oteplovat. Zažili jsme pěkné zimní dny, ale Vánoce byly už tradičně bez sněhu a teplé počasí pokračovalo až do konce roku. Na Silvestra jsme naměřili v noci 11°C, přes den bylo sluníčko a 15°C. V prosinci spadlo 39 mm srážek.

                          

Události ve vesnici

Už od 1. ledna pijeme vodu z vodovodu. Je to nádhera.

V průběhu měsíce března začala firma Roadfin připravovat cesty, které byly poškozené při stavbě vodovodu, aby je mohla nově vyasfaltovat. Jedná se o cestu od školy dolů k E1 Hantákům, o uličku od Spolčáku ke kovárně a o cestu od hlavní silnice k Plachým čp. 31. Byly vyzdviženy vodovodní „hrnečky“ i kanály, upravoval se terén, aby voda mohla dobře odtékat. 21. a 22. března byla na tyto cesty položena nová asfaltová vrstva. V naší „uličce“ /od Spolčáku ke kovárně/ před čp. 27, byla vyříznuta spára a do ní uložen kovový profil, který odvádí dešťovou vodu do kanálu. Před čp. 25 byl namontován retardér, který má stejný účel. Ostré hrany kraje cesty byly dosypány  a zhutněny. Práce byly provedeny velice pečlivě. O to víc mě mrzelo, že ještě ten den, kdy byl zabetonován kanál ho místní kluci zničili. Beton rozryli, zapíchali do něj větvičky, nakreslili obrázky!!! Sice to pak zkoušeli opravit, ale struktura betonu už je trvale poškozena. Mrzí mě to o to víc, že celé roky se tady nic takového nedělalo, a když se něco povede, tak to malí vandalové zničí.

 

VODOVOD BYL ZÁZRAK

To, že se podařilo zavést vodu do Přešína za čtyři roky od prvních diskuzí, považuju za ZÁZRAK.

To je moje tečka za akcí vodovod Přešín, do které jsem se od začátku zapojila. Prosadit vodovod nebylo vůbec jednoduché, často se na schůzích zastupitelstva divoce diskutovalo, dá se i říct, že jsme se hádali. Ale výsledek ukázal, že to nebylo zbytečné. Nebýt vstřícného přístupu zastupitelstva a hlavně pana starosty ing. Ladislava Járy, který to vzal na začátku svého volebního období jako výzvu a věnoval tomu mnoho práce i času, vodovod by nebyl. Patří jim všem naše velké poděkování. Nakonec lidi ve vesnici pochopili, že to bude i pro ně přínos a k vodovodu se přihlásili skoro všichni. Máme tady 72 přípojek. Je to dílo, které ocení také příští generace přešíňáků.

 

DALŠÍ UDÁLOSTI

Na žádost manželů Horákových se buduje autobusová zastávka tam, kde se z hlavní silnice dá odbočit do Krahulic. Zdá se, že nástupní ostrůvky jsou vybudované, ale zatím nefungují.

V předvečer 1. máje se sešli hasiči a občané na koupališti, aby ozdobili a postavili tradiční májku. Povedla se pěkná, tak jako každý rok.

28. května 2022 proběhlo na koupališti hasičské cvičení Noční soutěž Přešín 22. Mluví se o nočním cvičení, protože začátek je ve 22 hodin. Zúčastnila se dvě družstva žen – Chlum a Nepomuk a sedm družstev mužů – Hradišťská Lhotka, Čečovice, Dvorec, Chlum, Nepomuk, Sedliště a Přešín. Nejrychlejší bylo družstvo domácích hasičů, ti celou soutěž vyhráli.                                                             

2. června 2022 se konalo v Přešíně, za hojné účasti místních i přespolních, Veřejné zasedání zastupitelstva obce Čížkov. V diskuzi se řešil osud lípy u kapličky. Nakonec pan starosta ing. Ladislav Jára rozhodl, že lípa zůstane stát.

1. červenec 2022 - V Přešíně trvale žije pan Harry McGivern. Toto neobvyklé jméno značí, že není místní. Pan McGivern je Angličan a v Přešíně už žije řadu let. 5. 7. 2022 oslavil  sedmdesáté narozeniny. Jeho rodina mu uspořádala oslavu v Klubu na koupališti, kam byli pozvaní jeho přátelé z vesnice. Přijela dcera s manželem a syn se ženou z Ameriky, sestra s mužem a jeho přátelé z Anglie. Pro dobrou náladu hrála trampská kapela pana Jardy Beránka. Účast byla hojná. Kdo uměl trochu anglicky, měl výhodu.

3. července 2022 jsme mohli navštívit Malostatek Blatiny, kde probíhala akce Den otevřených ohrad. Počasí nám přálo, bylo sluníčko a teplo. Nabídka byla bohatá: viděli jsme výstavu zemědělských strojů, prošli mezi živými ovcemi, krávami, telátky, kachnami, to se líbilo hlavně dětem. Kdo měl chuť vytvořil ve výtvarné dílně něco vlastníma rukama nebo se svezl na rybníčku na lodičce. Děti mohly zkusit svoji obratnost na „opičí dráze“, kterou pro ně z balíků sena, štaflí a různých žebříčků postavil pan Matouš. Pan Matouš Horák nás také provedl po celém hospodářství a podal zasvěcený výklad o jeho fungování. Odpověděl i na všechny dotazy, které nás napadly. Velkou atrakcí byl vůl Bolek. Chtěli jsme vidět plavení vola v rybníce, ale Bolkovi se nechtělo. Do rybníka vlezl, až když mu šel hospodář příkladem. Dokonce dovolil hospodáři, aby na něm ve vodě jezdil. Když se vykoupali, zapřáhl Matouš vola do vozíku a vozil děti, kterým se to moc líbilo. Kdo vydržel až do večera, mohl si u ohně opéct klobásku a při kytaře si i zazpívat.

13. srpna 2022 proběhlo v obecním klubu decentní hudební posezení u piva a klobásky při harmonice a houslích. Kdo přišel, ten si mohl zazpívat známé písničky

 

KAPLIČKA                                                                                                              

V srpnu 2022 začíná oprava kapličky. Kapličku opravit, to byl dlouhodobý cíl našeho přešínského zastupitele pan Jana Skřivánka. Firma pana Cihly odstraňuje starý krov s věžičkou a začíná pracovat na novém. Protože starý zvon je prasklý, pan starosta objednává zvon nový. 18. října je vyzdvižen na kapličku nový krov a také nová věžička se zvonem. Věžička má věrnou podobu té z roku 1801 podle dobové fotografie. Firma pokládá na střechu tašky a práce na kapličce končí podle plánu do konce měsíce října. Do měděné kopule kapličky byla vložena zpráva o tom, jak dneska žijeme. Já jsem to nazvala „Pro příští generace“ a popsala jsem tam na dvou stranách textu hlavní body přešínské historie. Přidaly se k tomu další informace o obci Čížkov a Přešín, počet obyvatel, přiložily se k tomu i současné noviny, mince, všechno se zatavilo do fólie, aby to vydrželo co nejdéle. Takže, až to někdo otevře, prý nejdříve za 200 roků, pozná, jak jsme se měli…Slavnostní otevření kapličky by mělo proběhnout v červnu 2023 na sv. Petra a Pavla, kterým je zasvěcena.

První zvonění v opravené kapličce proběhlo 14. listopadu 2022 a bylo to zvonění smutné. Zvonil „umíráček“, když nás opustila paní Jaroslava Křenová.

 

Volby 

23. a 24. září 2022 se konaly i v naší obci volby do místního zastupitelstva. Z Přešína kandidovali tři lidé: paní Drahomíra Kubíčková /E 20/, pan Tomáš Hlůžek/ čp.1/ a pan Jan Skřivánek /E20/.  Zvolen byl, stejně jako v minulém volebním období, pan Jan Skřivánek /E 20/. Funkce starosty se ujal bývalý místostarosta pan Martin Třeštík z Liškova. Místostarostou je pan ing. Ladislav Batovec z Čečovic  a druhým místostarostou byl zvolen pan Miroslav Kment z Čížkova. Další zastupitelé jsou: pan Ing. Ladislav Jára z Čečovic, paní Mgr. Pavla Kovaříková z Chynína, z Chynína je i pan Jan Kovář, pan Dušan Sládek z Čečovic, pan MgA. Dušan Skala ze Zahrádky, pan Miroslav Jílek z Čížkova, paní Marta Plachá ze Železného Újezda. Aby byl při hlasování nějaký bod jednání schválen, musí pro něj hlasovat většina, u nás tedy 6 zastupitelů.

Volili jsme i zástupce do Senátu ČR, ve druhém kole byla zvolena za náš volební okrsek paní Daniela Kovářová. V Přešíně přišlo v druhém kole volit pouze 10 voličů ze 66 možných. Čtyři jsou členové komise, kteří se zřejmě do voleb zapojili. Z toho je jasně vidět, jak je senát pro lidi důležitý!!! Také v celé republice volilo v druhém kole zástupce do senátu pouze 19,44 % voličů.

11. listopadu prošel Přešínem lampionový průvod, akci pořádal Klub přátel pod Maštýřem.

26. listopadu 2022 rozsvěcoval Klub přátel pod Maštýřem v Přešíně vánoční stromeček. Jako každý rok je stromek postavený na břehu rybníčka u autobusové zastávky. Celou akci zahájila paní Věrka Jeřábková v 18.00 hodin přivítáním všech přítomných. Zpívali jsme koledy a vánoční písničky.  Doprovázeli nás: na kytaru Štěpánka Chottová, Lucka Kuglerová hrála na klávesy a pan Karel Stoll hrál také na kytaru. Už z dálky voněl „svařák“. Letos se nás sešlo víc než 60, lidé už se přestali bát, že se nakazí kovidem.

10. prosince 2022 jsme navštívili Brdský zvířecí betlém na Malostatku Blatiny u Horáků v Krahulicích. Bylo to už po čtvrté, co jsme se tady mohli na něco takového podívat.  Na cestě plápolal oheň, abychom se mohli ohřát. Už při příchodu nás vítali psi, v seníku mlýna se krmilo sedm kraviček, tři telátka, ovečky, beránci a nakonec přivedl pan Horák dva obrovské voly. Cyril celý bílý a strakatý Bolek. Vánoční atmosféru podtrhovaly koledy, svařené víno s chutí skořice, čaj, perníčky, různé dobroty slané i sladké, osvětlený betlém a děti. Přicházeli hlavně mladí lidé s dětmi, s miminky v kočárku i většími dětmi. Všichni si hladili a obdivovali zvířata. Zlatý hřeb nastal, když pan Horák zapřáhl vola do vozíku a přivezl Mikuláše s andělem a čertem. Ti se podobali domácím klukům, ale to se mi určitě jenom zdálo. Nakonec se mohli na vozíku svézt všichni, kteří chtěli. Bylo moc příjemné setkat se s přáteli a je dobře, že stále ještě existují takoví lidé, jako jsou Martina a Matouš Horákovi. Děkujeme moc a budeme se těšit příště.

Klub přátel pod Maštýřem pořádal 31. prosince tradiční Silvestrovský pochod. Sraz byl ve 13.00 hod. před Klubem. Po dvou kovidových letech, kdy se scházelo jen pár lidí, byla hojná účast. Sešlo se třicet lidí. Za krásného slunného počasí, bylo 15°C, se šlo do Železného Újezda ke statku pana Sochora, kde je ohniště s lavičkami a kde pan Ladislav Černý /Pytel/, má již připravený oheň na opékání buřtů. Po návratu do Klubu se účastníci mohli posilnit točeným pivem a tradiční česnečkou, kterou uvařila paní Věrka Jeřábková.

 

Zemřeli

6. ledna 2022 zemřel MUDr. Zdeněk  Malý, zubař. Bylo mu 73 roků. Jako dítě bydlel s bratrem a rodiči v Nové hájovně pod Přešínem, protože jeho tatínek byl hajný. Zdeněk byl, stejně jako jeho otec, po celý život vášnivý myslivec. Chodil společně s ostatními přešínskými dětmi do školy v Blovicích, nejdříve do ZDŠ, později na SVVŠ. Po studiích se oženil a odstěhoval se za manželkou do Starého Plzence, kde prožil většinu života. Byl to usměvavý člověk a dobrý kamarád.

 

13. srpna 2022 zemřel pan Josef Darebník, E 5.

Pepa byl mezi lidmi známý jako zpěvák z Národního divadla. Málokdo věděl, že původně pracoval jako horník v Ostravě. My jsme se s ním a s jeho manželkou Lídou seznámili, asi před 30 roky, když přišli do Prahy. Jednou sem do Přešína  za námi přijeli na houby. Můj muž vzal Pepu do Klubu pod Maštýřem na pivo. Pak spolu vyšli na Maštýř, aby mu kázal, jaký je z kopce nádherný výhled.  Muž si připadal, jako ďábel, který vzal Ježíše na vysokou horu, aby mu ukázal všechny království světa … Pepovi se tu zalíbilo a rozhodl se tady usadit. Chtěl koupit první volnou chalupu. Můj muž mu jeho nápad rozmlouval, aby to nedělal, že to není na trvalé bydlení. Pepa na jeho rady nedbal, podlehl pokušení, chalupu koupil, nechal ji přestavět a nastěhovali se sem. Napřed paní Lída, později, když šel do důchodu, se přistěhoval i Pepa. Asi měl trochu jiné představy, co tady všechno bude dělat, ale zradilo ho zdraví. Zemřel v 70 letech.

 

13. listopadu 2022 zemřela paní Jaroslava Křenová. Paní Křenová se narodila 3. 5.1938, jako jediné dítě svých rodičů. Tatínek byl ze Železného Újezda, tak náš kraj znala od malička. Bydlela s rodiči v rodinném domě v Plzni, ale za války ji rodiče, kvůli bezpečnosti, poslali k tetě do Nových Mitrovic. Po skončení základní školy začala pracovat, jako její maminka, ve firmě ŠKODA PLZEŃ. Absolvovala kurs a psala 8 hodin denně na psacím stroji. V 18 letech odešla do Horšovského Týna, aby se tam mohla starat o koně. Koně byli její velká celoživotní láska. Tady vystudovala zemědělskou školu. Ráno poklidila koně, převlékla se a jela do školy. Odpoledne přijela ze školy a zase ke koním. Bylo tam 15 kluků a ona jediná dívka.  Do Přešína se přistěhovala  jako zootechnička v roce 1965, to už měla vlastního psa, dogu. Nejdříve bydlela v čp. 59, později se přestěhovala k panu Nigrýnovi do čp. 30, kde žili společně až do jeho smrti v roce 1984. Od té doby tam žila sama. Paní Křenová ráda cestovala, byla na Kubě, v Rusku, s Čedokem zjezdila celou Evropu. Jak už jsem se zmiňovala, milovala zvířata, hlavně koně a psy. Celé roky chovala koně, ovce. Dokonce v době, kdy chodila s poštou, si pro dopisy jezdila do Čížkova na koni.  V roce 2006 prodělala mozkovou příhodu a od té doby se pohybovala na vozíku. Přes to si sama vařila. Všichni jsme ji znali z jejích projížděk s pejskem po boku. Jezdila za kamarádkou až do Sedliště / 3 km/, z lesa vozila šišky, sbírala bylinky, na zahradě sázela česnek, pěstovala jahody, které zalévala, letos na jaře vysadila nové rybízy.

Často jsem jí říkala, že je „hrdinka“ a v mých očích jí byla. Dožila se 84 let.

 

Noví občané Přešína – přistěhovali se

Rostislav Hlůžek čp.1 od 29. 4. 2022, Petr a Edita Vaníkovi čp.39 od 17. 7. 2022, Hana Slavíková čp. 84 od 23. 11. 2022.

Výročí

50 Martina Skalová, 60 Václav Havel, 65 Drahomíra Skřivánková a Zdeňka Uzlová, 70 Josef a Ludmila Darebníkovi a Mirka McGivern, 75 Hana Hantáková a Anna Matějková, 81 Milan Hanták, 82 Martin Dětka, 83 Miloslava Matoušková, 84 Jaroslava Křenová, 85 Jitka Jílková, 88 Libuše Nováková, 89 Marie Chottová                                                                                     

 

Zapsala Libuše Bulínová
4.ledna 2023