Facebook

 


Přešín 2020

Kronika obce Přešín roku 2020 - Zapsala Libuše Bulínová.


Počasí u nás v obci

Měsíc leden byl nadprůměrně teplý. První lednové dny byly slunečné, ale 4.ledna se začalo chumelit a napadl asi 1 cm sněhu. V dalším týdnu bylo pod mrakem a teplo. Nejvyšší teplotu jsme naměřili v pátek 10. ledna + 9°C. Třetí týden v lednu bylo krásně slunečno, ale  čtvrtý týden byl nejchladnější s nejnižší noční teplotou -4°C, ale na leden stále teplo. Ve středu 29.ledna napadl zase 1 cm sněhu. 31. ledna jsme naměřili + 10°C a v noci +8°C. Všude padaly teplotní rekordy.  Za leden spadlo 10 mm srážek. 24 dnů byla průměrná teplota +3,2°C, 7 dní činil průměr -1,1°C.

První tři únorové dny byly mimořádně teplé, naměřili jsme až 12°C.  Následovalo ochlazení a 5. února napadly 2 cm sněhu. 6. února klesla teplota na -3°C. Celý měsíc se střídalo na únor teplé počasí s chladnějším a doprovázené silným  větrem. 10.2. nás zasáhl orkán Sabina, který lámal  a vyvracel stromy a větve. 28.2. napadlo 15 cm sněhu. Za celý únor, který byl srážkově vydatný spadlo 81 mm srážek. V Přešíně se vodou naplnila požární nádrž /koupaliště/, která byla od léta prázdná.  Naplnil se  i rybníček a voda tekla i v příkopech a strouhách.

Březen začal vysokými teplotami +10°C,+11°C.  Dále se střídaly dny studené s ranními mrazíky s těmi teplejšími. 12.3.bylo v noci +10°C a přes den +16°C. 21.3. na první jarní den začal padat sníh a ochladilo se. 23. březen byl nejchladnější den od začátku roku -6°C. 28.3. bylo odpoledne +17°C, na meruňkách se objevily první květy. Ráno 29.3. bylo +1°C a začal padat sníh. Ani ne za 24 hodin klesla teplota o 16°C. Březnové počasí bylo jako na houpačce.

Celá zima byla teplá, chudá na srážky, nic nepomrzlo, sníh nepadal.

Měsíc duben 2020 se zařadil mezi nejsušší měsíc v dlouhodobém pozorování v ČR a také v Přešíně. Byly velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Denní teploty byly nadprůměrně vyšší. Celý duben foukal suchý východní vítr, často velice silný. Panovalo většinou hezké slunečné počasí. Vítr a slunce sucho ještě prohloubilo. Jediné srážky, 19 mm, spadly uprostřed měsíce. V týdnu před Velikonocemi bylo krásné slunečné počasí – např. 13.4. na Velikonoční pondělí jsme v poledne naměřili 20,5°C, v 18 hod. byly jen 3°C a v noci padal sníh. Ráno bylo 0°C.  V dalších dnech – 16., 17., 18. už bylo opět přes 20°C.

Také počasí z počátku května vypadalo, že sucho bude pokračovat. Začátkem května bylo chladno – 6.5. jsme naměřili -1°C. Přes den 11.5. bylo 19°C, ve 22 hod. byly 2°C a napršelo 30 mm srážek, padal déšť se sněhem. 12.5. na prvního ledového muže Pankráce bylo ráno 0°C. Celé období ledových mužů bylo chladné. V té době pomrzla řada ovocných stromů. V druhé polovině měsíce se mírně oteplilo a začalo i víc pršet. V květnu spadlo celkem 64 mm srážek.

Začátek června byl chladný a deštivý. První teplejší den byl až 13.6., to bylo 28°C. Střídaly se chladnější deštivé dny s těmi příjemnějšími. Za celý červen spadlo 162 mm srážek. To je rekordní množství vody. Vznikaly i místní povodně.  Je možné slyšet i ten názor, že kvůli koronaviru  přestaly  létat letadla a tak prší. Jak prší teď, tak nepršelo víc jak 5 roků.

Červenec je letní prázdninový měsíc. Letošní červenec měl pouze 10 letních dnů. V pátek 10.července jsme prožili dokonce tropický den. Noční teploty byly převážně nižší – 11,12,13°C. Za celý měsíc spadlo jen 43 mm srážek. Byl to chladnější a sušší měsíc.

V srpnu nastal obrat. Od 7. srpna se výrazně oteplilo nejen přes den, ale i v noci. Bylo několik tropických nocí, kdy teplota neklesla pod 20°C. Na srážky byl srpen bohatý, spadlo 146 mm, tj. 146 l vody na 1 m2.

V září pokračovalo příjemné letní počasí, za celý měsíc spadlo 90 mm srážek. Letošní léto přineslo dobrou úrodu ovoce. Sklízeli jsme rybíz, broskve, švestky, jablka, ostružiny, aronii, dřínky, brambory… V lese jsme nacházeli  hojně hub. Bylo dost vody, tak všechno pěkně rostlo.

V první říjnové dekádě byly dny s letními teplotami kolem 20°C. Pak se začalo ochlazovat a víc pršet. Mezi 19. a 22. říjnem se vrátilo babí léto, 22. října vystoupila teplota na 20°C. Celkově byl říjen teplotně nadprůměrný. Spadlo 72 mm srážek.

V listopadu začaly teploty klesat. Po většinu měsíce bylo zataženo, mlhavo, pod mrakem. Už 5.,6. a 7. listopadu přišly první mrazíky. Přesto, že bylo po většinu měsíce zataženo, spadlo za listopad jen 21 mm srážek.

Podobný ráz počasí jako v listopadu pokračoval i v prosinci, bylo mlhavo a pod mrakem. Ani letošní Štědrý den nebyl na sněhu. Naopak 23. a 24. byly nejteplejší prosincové dny, teplota vystoupala na 9-12 °C. 25.12. klesla teplota pod nulu a začal padat sníh. Srážky za prosinec byly pouhých 25 mm. Jak listopad, tak i prosinec byly na srážky chudé.

Zdá se, že v roce 2020 skončilo rekordní období sucha, ale teplota se zvyšuje. Oproti minulým rokům se letos oteplilo o 1,5 °C. Rok 2020 patří mezi 10 nejteplejších roků, kdy se měří teplota. Z pohledu včelaře to nebyl dobrý rok. Chladné a deštivé  počasí na jaře, kdy všechno kvetlo a včely zůstávaly v úlech, mělo vliv na snůšku. Medu bylo málo.

 

KORONAVIRUS – COVID 19

Začalo to v Číně ve Wu-chanu.  Nový virus se šířil velice rychle. Přibývalo nakažených  a lidé začali umírat. Svět je dnes úzce propojen, a tak se vir snadno začal šířit do všech zemí.

Některé státy začaly přijímat opatření, které by virus mohly zpomalit. Přišlo to, co jsme nečekali, nový virus. V Evropě se stala zdrojem infekce Itálie. Přesto tam mnozí Češi dál jezdili lyžovat.

V České republice se první nakažení objevili začátkem března. Byli to většinou ti, kteří se vrátili z lyžování z Itálie, kde se nakazili.

Vláda se rozhodla přijmout mnohá opatření.  Od 11.3.2020 jsou zavřeny ZŠ a VŠ, knihovny, nesmí se scházet více než 100 lidí. Kdo se vrátí z ciziny, musí dodržovat 14 denní karanténu. Karanténu musí dodržovat i ti, kteří se dostali do styku s nakaženými. Zákazy se zpřísňují – od 13.3.2020 vyhlašuje vláda  STAV NOUZE. Zavírají se MŠ, umělecké školy, v ČR je 112 nakažených, nesmí se setkávat více než 30 lidí, ani soukromě. Jsou zrušeny svatby, povoleny jsou pohřby. Zavírají se obchody, normálně fungují jenom obchody s potravinami, lékárny, drogerie. Omezuje se provozní doba na poštách. Zavírají se penziony, restaurace, divadla, kina. Uzavírají se hranice, nesmí se cestovat z ČR, k nám nesmí lidi z EU a dalších států.                  

Hlavní problém je nedostatek roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek. Díky panu prezidentovi a jeho kontaktům v Číně, která je největším výrobcem těchto pomůcek, se podaří dovézt speciálními letadly postupně miliony těchto ochranných pomůcek. Rozvážejí je vojáci a hasiči po celé ČR. 

 Do zahraničí nejezdí žádné vlaky, zatím se smí do zahraničí autem nebo letadlem. Lidé vykupují potraviny, hlavně mouku a těstoviny. Pan Babiš, předseda vlády, ujišťuje lidi, že potravin bude dost. Ruší se koncerty, zavírají divadla, restaurace, ruší se náboženské akce. Letecký průmysl kolabuje, lidi se obtížně dostávají ze světa domů. Vláda vysílá autobusy pro ty, kteří zůstali v zahraničí, vysílá i letadla.

Situace je katastrofální, stav nouze vláda prodloužila zatím do 1.4.2020. Děti se učí s rodiči, přes televizi, přes internet. Rodiče, kteří jsou s dětmi do 13 roků doma, dostanou  proplaceno „ošetřovné“ po celou dobu, kdy děti nebudou chodit do školy. Jinak při nemoci se tato dávka vyplácí 9 dnů.

Začala platit povinnost nosit na veřejnosti roušku. Roušky nejsou, a  tak se šijí. Šijí je maminky, babičky, ti, kteří nemůžou chodit do práce, někdy celé podniky.  Pokud je pošlou v průhledném obalu a označí nápisem „roušky“, pošta je doručí na udanou adresu zdarma. Vláda rozhodla chránit seniory a vyčlenila čas pro jejich nákupy. Nejdříve to bylo od 10.00 do 12.00 hod., pak od 7.00 do 9.00 hod., teď platí termín od 8.00 do 10.00 hod. Poslední termín platí od zítřka 26.3.2020.

Továrny zavírají výrobu, Škoda, Hyundai i další. Stav k dnešnímu dni: v ČR je 2279 nakažených, 9 lidí nákaze podlehlo a 11 se zatím vyléčilo.      V celém světě je 532 000 nakažených a zemřelo více než 24 000 lidí. Dnes  8.4. prodloužila vláda nouzový stav do konce dubna. 6.4. – nakažených 4735, uzdravilo se 121, zemřelo 78 lidí, z toho 69 jsou lidé nad 60 roků. 8.4  - nakažených 5221, uzdravilo se 233, zemřelo 99lidí,  k dnešnímu dni bylo provedeno   98 681 testů. 

Stav nouze byl vyhlášen v ČR od 14.00 hod. 12.března 2020 na 30 dnů. Pak byl několikrát prodloužen, naposledy do 17.května 2020, kdy skončil. Nadále však platí mimořádná opatření.    

Opatření se uvolnila, lidé můžou jezdit do zahraničí na dovolenou, nemusí se od července nosit roušky, ale.. Objevila se ohniska nových nákaz. Tam se zase roušky místně zavádějí. K dnešnímu dni /11.7.2020/ se u nás nakazilo 13 089 lidí, dnes přibylo 127 nových případů, zemřelo 352 nemocných. Ve světě se k dnešku nakazilo 12 507 849 lidí, zemřelo 560 460. Nejhorší situace je momentálně v USA, kde se denně nakazí 60 000 lidí.  

 Všichni počítali s tím, že zřejmě na podzim přijde druhá vlna nákazy koronaviru a taky přišla.  Dneska je 14.10.2020.  Do dneška se nakazilo v ČR 129 747 lidí / 9.10. to bylo 8 618 nakažených za den, včera 8 325/, v nemocnici je dnes 2 503 nemocných,  1 106 lidí zemřelo.  V ČR platí nouzový stav, ode dneška jsou /zatím na 14 dní/ zavřené všechny školy. Zavřené jsou taky restaurace a bary, zase nosíme roušky do obchodů a MHD,  na ulici se nesmí pít alkohol, nehrají kina ani divadla, lidé se nemají shromažďovat… Počty nakažených začaly stoupat v září, kdy se děti vrátily do škol, skončily dovolené, začal normální život. Jak lidé přijímají omezení spojená s koronavirem?  Už v létě se ukázalo, že někdo to bere vážně, jiný ne. Někdo přes doporučení vlády, aby lidé nejezdili na zahraniční dovolené, si takovou dovolenou nemohl odepřít a do zahraničí odjel. Jiní jezdili hlavně po Čechách.  Někteří považují za omezování osobní svobody, že musí nosit roušky, dokonce se proti rouškám demonstrovalo …Jiní jsou ochotni to pro dobro své i těch druhých podstoupit.      Od 14.10.2020 jsou tedy zavřené školy, všechny kromě mateřských škol. Nouzový stav byl prodloužen do 20.11.2020, protože počty nakažených rostou. Přibývá lidí v nemocnicích, i těch, kteří na tuto nemoc umírají. Pro zajímavost uvádím čísla ze 4.11.2020: potvrzené pozitivní případy za posledních 24 hodin  + 15 729, celkem od začátku 378 716, zotavení +14 583, celkem 199763, v nemocnici +882, celkem momentálně 8 278, zemřelo za posledních 24 hodin 220 lidí, od začátku 4 133. Také jsme se během této druhé vlny dočkali změny ministra zdravotnictví a to hned dvakrát. Adam Vojtěch  13.12.2017 – 21.9.2020, následoval Roman Prymula 21.9.2020 – 29.10.2020, Jan Blatný je ministrem od 29.10. 2020. Všichni jsou to nestraníci  za ANO. Pan Prymula musel odstoupit, protože ho časopis Blesk vyfotil, jak vychází ze zavřené restaurace a nemá roušku. Nouzový stav byl zase prodloužen, tentokrát do 10.1.2021. Jsou zavřené obchody, kromě potravin, restaurace, školy, kadeřnictví, služby, jsou povinné roušky, nejen ve vnitřních prostorách, ale i na ulici. Pravdou je, že lidé covid podceňují a nedodržují vládní nařízení. Dokonce proti opatřením demonstrují, vypadá to, jako by někteří ztratili zdravý rozum. Celkem se do 31.12.2020 koronavirem nakazilo v České republice 732 022 lidí,  momentálně je hospitalizováno 5893 pacientů, denní nárůst za minulý den byl +16 939 nemocných, uzdravených se uvádí 592 581, zemřelo 11 711 nemocných. 

 

AKCE V PŘEŠÍNĚ

20. června - Vedle obecního klubu hasiči postavili pro nejmenší děti domeček se skluzavkou a houpačkami.

26.června - Na Koupališti se konalo noční hasičské cvičení. Od 20.00 hod. cvičily děti, od 22.00 hod. dospělí.  

8. srpna se v Přešíně v klubu vzpomínalo na chalupáře Jiřího Moláčka. Vzpomínala rodina i přátelé.

15. srpna hrála v obecním Klubu rocková skupina Vejce. Poslechnout si ji přišlo asi 160 lidí.

Od července do září také probíhala oprava propadlé štoly u nechánické  cesty, kousek za Přešínem. Opravu prováděla firma Geosan Plzeň. Bylo provedeno 19 vrtů až do hloubky 15 m, bagrovalo se až do hloubky 8 m. Celý vybagrovaný prostor se zasypal hrubým kamenem, drtí a zeminou.

 

Záchrana koně z bažin u Přešína

V sobotu 7.11.2020 asi v půl druhé odpoledne uvízl v močálech pod Přešínem kůň.  Kůň se snažil se vyprostit, ale po několika jeho pokusech bylo jasné, že na to nemá sílu. Terén byl silně podmáčený,  ke koni byl špatný přístup a vzhledem k jeho váze bylo jasné, že paní majitelka a její pomocnice paní Martina Kostečková samy nic nezmohou.  Požádaly tedy o pomoc obyvatele Přešína, dobrovolné hasiče z Čížkova a profesionální hasiče z Nepomuka.

Hasiči museli dojít na místo zásahu pěšky, protože jejich auto uvázlo na rozbahněné cestě. Když přišli na místo, kde se kůň probořil, tak zjistili, že se některé úseky nedají projít, bořili se až po pás do bažin. Všichni se přesto snažili pomoct. Bylo potřeba koně vyprostit, zafixovat a vleže dopravit přes bažiny na lesní cestu. Paní Kostečkové se podařilo zajistit nakladač s obsluhou. Koně museli hasiči a jejich pomocníci uvázat na improvizované saně a tak ho asi 200 m lesem odtáhnout na lesní cestu. Místy bylo potřeba prořezat porost. Díky velké ochotě a plnému nasazení všech zúčastněných se to nakonec povedlo. Po mnohahodinovém úsilí byl kůň naložen na valník a vleže převezen do kravína v Železném Újezdě, kde se v suchu a teple brzy zotavil. Už večer se postavil a začal žrát. Je obdivuhodné, že celou akci zvládl bez sebemenší újmy na zdraví. Už v neděli odešel valach Generál Pastor s majitelkou paní Martinou Horákovou  po svých domů do Krahulic.

Všem, kteří ochotně koně zachraňovali patří velký dík.

 

12.12.2020 od 16 hodin pořádala rodina Horákových na Malostatku Blatiny v Krahulicích  už tradiční Brdský živý zvířecí Betlém.

Klub přátel pod Maštýřem uspořádal, jako každý rok, rozsvícení vánočního stromku u rybníčka.  Letos to ale bylo kvůli pandemii bez účasti veřejnosti.

 

VODA

28.8.2020 se u nás v Přešíně v budově na koupališti konala schůze Zastupitelstva obce Čížkov. V Přešíně to bylo hlavně proto, že jsme se měli dozvědět, jak pokračuje vodovod. Pan starosta nám oznámil, že obec dotace na vodovod dostane. Vypíší výběrové řízení na zhotovitele celé akce, vyberou firmu, podepíší s ní smlouvy, a aby dotace opravdu dostali, musí se ještě letos s celou akcí začít. Letos se musí kopnout! To byla pro nás všechny výborná zpráva. Za nás všechny jsem zastupitelům veřejně poděkovala a schůzi jsme se snažily s paní Danuškou Mazurovou zpříjemnit napečenými dobrotami.

V zápisu z jednání Zastupitelstva ze dne 2.10.2020 jsme se dozvěděli, že 25.9.2020 proběhlo výběrové řízení na zhotovitele celé akce „Vodovod Přešín“. Bylo doručeno osm nabídek. Vítězem se stala firma ROADFIN STAVBY s.r.o., která nabídla nejnižší cenu / 6 964 589,34 Kč bez DPH/. Celá akce je rozdělena na 2 etapy.

1. etapa „Vodovodu Přešín“ je stavba přívodního  vodovodního řadu. Do 14 dnů od podepsání smlouvy dojde k zahájení provádění díla. Dokončení akce je do 10 měsíců od zahájení díla. Lhůta pro předání díla je do 1 měsíce od ukončení prací.

2. etapa - Zásobovací rozvodné řady. Dotace na celou akci jsou  - 4 580 291 Kč bez DPH. Doplatek obce Čížkov - 2 384 298 Kč bez DPH. Cena je bez dozoru stavby a projektu i případných víceprací. Tato čísla nejsou závazná. Smlouva s firmou ROADFIN STAVBY s.r.o. byla podepsána 26.10.2020. 3.11.2020 byly zahájeny práce na akci „Vodovod Přešín“ a to protlakem pod silnicí Přešín- Železný Újezd, napojením na řad vedoucím do Železného Újezda. Práce pokračují na stavbě přivaděče do Přešína, který by zhotovitel chtěl dokončit do konce listopadu. Pak budou práce přerušeny a přípojky v obci se budou dělat na jaře. 4.11.2020 proběhl i první kontrolní den. Kontrolní dny jsou pevně stanoveny 1x za 14 dní ve středu. Pokud nastanou problémy, budou okamžitě řešeny.

Ze zprávy pana starosty se dozvídáme/cituji/, že: 18.11.2020 proběhl na akci „Vodovod Přešín“ druhý kontrolní den. Žádné problémy nebyly zjištěny, akce běží dobře. 27.11.2020 je ukončena 1.etapa akce „Vodovod Přešín“. Hlavní přivaděč vede z vodárny až na okraj obce Přešín. Tlaková zkouška prokázala těsnost potrubí. Do konce roku bude akce profinancována. Vzhledem k počasí nelze pokračovat. Druhá etapa, stavba vodovodu ve vesnici, začne na jaře.

 

Krajské volby 2. a 3. října 2020

Volilo se v pátek 2. a v sobotu 3. října 2020. V celé obci Čížkov je 521 oprávněných voličů, volit přišlo 228 z nich, tedy 44%. Zvítězilo  ANO 2011 s 55 hlasy, Starostové STAN získali 53 hlasů, ODS podpořilo 25 hlasů.

V Přešíně je 66 voličů, k volbám jich přišlo 36, tj. 55%. Nejvíce hlasů tady dostalo ANO 2011 – 11 hlasů,  Starostové  STAN si připsali 7 hlasů a pro ČSSD hlasovalo 6 voličů.

 

KRAHULICE

Malostatek Blatiny,  Krahulice, nás zval na Den otevřených ohrad -5.7.2020 od 14.00 hod. Akce se konala už loni, a protože se nám líbila, těšili jsme se i na letošní.  Pozvánka slibovala mnohé – prohlídku statku s odborným výkladem hospodáře pana Matouše Horáka nebo paní veterinářky Martiny Horákové. Také možnost různých sportovních aktivit / ping pong…/, občerstvení – klobásy, pivo, citronáda, káva, čaj, bylinkový čaj, sladkosti…pozorování zvířat v jejich prostředí. Počasí nám přálo, byl krásný slunný den, jako by byl objednaný. Všechno, co slibovala pozvánka, bylo splněno na víc než 100%!!!   Občerstvili se všichni, obsluha byla příjemná a laskavá, někdo si opekl nad ohněm klobásu, jiný si pochutnal na pivu…Návštěvníci – bylo jich asi víc než dvě stovky – si mohli vybrat to, co je zajímalo. Mohli obdivovat různé stroje na obdělávání půdy starší i současné, traktory, pluhy…Ze zvířat viděli lišku, která se k Horákům dostala po tom, co skončila jako pokusné zvíře, skoro slepá, divoké prase, víc jak 12 roků staré, které mají Horákovi od jeho útlého věku, tak dlouho, že Matouše /podle jeho vlastních slov/ považuje za svou mámu… Na louce se páslo hejno husí, běhaly tam slepice, kvočna s kuřaty, plno psů a mezi nimi i mnoho dětí.  Nejvíc se tady asi líbilo dětem. U stánku s papírem a barvami mohly namalovat to, co se jim tady nejvíc líbilo a mohly to i vystavit, jako opravdoví umělci.  Nebo si projít různé překážkové dráhy tvořené prkny a balíky sena, svézt se na lodičce na rybníčku, nebo se povozit na vozíku taženém volem.  Ano, mohli jsme vidět  i chloubu hospodáře  - voly. Nechyběla ani kráva s teletem, koně… Všechno si mohli všichni prohlédnout úplně zblízka.   Na „bazárku“, kde byly věci volně k prodeji, jednalo se většinou o různé hospodářské potřeby / vidle, palice, nádobí, konvice…/, mnozí našli to, co jim doma chybělo. Všude, kam oko dohlédlo, bylo „uklizeno“, tráva vysečená, u rybníčků popisky, kde jsme se dozvěděli něco z historie těchto míst. Vládla tady příjemná atmosféra. Obdivovala jsem, a vím, že ne jen já, práci, kterou tady Horákovi i jejich přátelé odvedli, aby se akce povedla. Povedla se moc!!!

 

Zemřeli

Pan Vladimír Jílek  „zemřel náhle v pondělí 20. ledna 2020 ve věku nedožitých 86 let.“

Pan Jiří Moláček zemřel náhle v sobotu 8.února 2020 ve věku 82 roků. Pan Moláček patřil do Přešína už dlouhých 35 let. Trávil tady v chaloupce E3 celé léto a všechny hezké dny roku se svou přítelkyní paní Vlastou Černou. Přes zdravotní problémy, které mu věk přinášel, se staral o chaloupku i o svou velkou lásku Vlastičku, co mu síly stačily. Obdivovala jsem ho za to.  Když loni na podzim odjížděli a mávali nám z auta, nenapadlo nás, že ho vidíme naposledy. Byl to náš soused a často jsme se spolu moc a moc nasmáli. Bude nám chybět.

Pan František Chott čp. 38 zemřel tiše 25. února 2020 ve věku 88 let. Byl to známý včelař. Včely choval dlouhé roky až do konce svého života.

Pan Jaroslav Houška zemřel 31.3.2020, v nedožitých 83 letech. Je to přešínský rodák z čp. 16. I když žil roky v Čížkově, kam se oženil, často navštěvoval Klub pod Maštýřem v Přešíně, protože to byl jeho rodný dům.

Paní Jaroslava Dětková zemřela v pondělí 13.dubna 2020 ve věku 72 roků. Byla nejstarší ze tří sester Lindových z Přešína čp.32. Vdala se „na Mejtka“ jako mladá. Vychovala tři děti, byla známá jako výborná pracovitá hospodyně, přející hostitelka,  radost měla z toho, co vypěstovala na zahrádce, chovala domácí zvířata. Měla ráda společnost, nenechala si ujít Setkání rodáků v Přešíně, i když už nebyla zdravá. Vzpomínáme.

 

Noví obyvatelé Přešína

Je to tak, i v Přešíně přibývají noví lidé.

24.6.2020 se narodil Stanislav Linhart, E12.

Z Prahy se do Přešína přestěhovali Josef a Ludmila Darebníkovi a 2.9.2020 se tady přihlásili k trvalému pobytu.

 

Výročí

50 roků oslavil pan Ivan Jakubík
60 let se dožili pan Miroslav Plachý, paní Ivana Plachá, pan Václav Sak
65 roků slavil pan Josef Rach
75 let měl pan Josef Skřivánek
80 roků oslavil pan Martin Dětka
81 paní Miloslava Matoušková
82 paní Jaroslava Křenová
83 paní Jitka Jílková
87 paní Marie Chottová.

18.prosince 2020 oslavili Libuše a Vít Bulínovi 50 společných let, zlatou svatbu.

 

Rok 2020 nebyl jednoduchý, staly se věci, které jsme si nedokázali ani představit. Pomalu si zvykáme na roušky, na zavřené obchody a další omezení. Všichni bychom si přáli, aby rok příští byl lepší. Jestli bude, to si povíme za rok.

 

V Přešíně zapsala 20.1.2021
Libuše Bulínová