Facebook

 


ZAKONČENÍ HOUBAŘSKÉ SEZÓNY 2023

V pátek 17. listopadu 2023, v den státního svátku, se uskutečnilo již tradiční uzavření houbařské sezóny 2023.


Tato již více než pětadvacetiletá tradice nás na poslední houbařskou výpravu zavedla do chynínských lesů. I když se nás tentokrát sešlo méně, zdravé houbařské jádro zůstalo zachované: Klárka, Lucka a Petr Kokoškovi a nemohl chybět president Republiky Čížkov Zdeněk Tomášek.

Počasí bylo velice příznivé a nálezy hub bohaté. Procházka nás zavedla směrem k „Hraničkám“ odtud do Chynínských buků dále pod Fajmanovy skály a Zelený vrch , na Bavorskou alej a zpět na parkoviště u Chynína. Udivilo nás množství druhů hub, jedlých i nejedlých, z nichž se některé nepodařilo určit. Ale těch bylo minimum. V košíku se tak objevil hřib smrkový, hnědý, žlutomasý, čirůvka fialová, strmělka mlženka, hlíva ústřičná, bedla červenající, ryzec smrkový, lištička pomerančová, korálovec bukový, václavka obecná, špička česneková , kuřátečko popelavé a slizečka porcelánová. V lese jsme nechali muchomůrky červené, čechratky černohuňaté a podvinuté, hnojníka setého, helmovku ředkvičkovou, límcovku měděnkovou no a řadu neurčených drobných houbiček. Nález jedlých hun se večer v hasičském klubu proměnil v extra houbový guláš s chlebem, který byl konzumenty shledán jako výborný. A zhledem k tomu, že jsme se s konzumenty shledali v klubu i v dalších dnech, byl dozajista z jedlých hub.

Houbařská sezóna v r. 2023 byla velice nevyrovnaná, a v četnosti nálezů se řadí v historii k nejslabším. Leč příroda je mocná čarodějka, která houbaře dokáže vždy odměnit. Možná i s příslovím „Kdo si počká, ten se dočká!“ Tak ještě poděkování přírodě a na dalších zimních vycházkách nashledanou.

Ing. Zdeněk Tomášek,
president Republiky Čížkov

V lese Na kolenu
Pod krásným bukem V kamenní
Hřib hnědý na pařezu
Muchomůrka červená jako z pohádky
Královna hlíva ústřičná
Studánka na Bavorské aleji
Spokojení houbaři v Chyníně
Přehled o nálezu
Přehled o nálezu
Houbařské zátiší

Autor článku: Ing. Zdeněk Tomášek

Autor fotografií: Petr Kokoška

Publikováno: 17.11.2023

Aktualizováno: 13.12.2023