VÝROČNÍ ČLENSKÁ SCHŮZE ČSV ZO ČÍŽKOV 2019
Dne 2. 2. 2019 se v hostinci v Sedlišti uskutečnila výroční schůze ČSV ZO Čížkov.
Zápis z výroční členské schůze ZO Čížkov
ze dne 2.2.2019
Dne 2.2.2019 se uskutečnila v pohostinství SEDLIŠTĚ výroční členská schůze ZO Čížkov.
Program:
- Zahájení
- Zpráva o činnosti ZO
- Zpráva o hospodaření ZO
- Zpráva revizní komise
- Diskus
- Návrh a schválení usnesení
- Závěr
Zahájení schůze provedl př.Šípkovský. Schůzi řídil př. Krejčí. Zprávu o činnosti ZO za uplynule funkční období provedl př. Šípkovský. Ve zprávě byla konstatována aktivní činnost členů celého výboru včetně práce důvěrníků.Výbor se pravidelně scházel dle celoročního plánu v Penzionu Zahrádka a v hasičském klubu Zahrádka. Kladně byl rovněž hodnocen přístup členské základny k problematice léčení varroázy a sběru měli. Díky tomuto přístupu je současný stav zamoření v ZO na velmi nízké úrovni.
Na programu schůze byl rovněž sběr vzorků měli a jejich zaslání do Výzkumného ústavu včelařství Doll u Prahy. Na základě výsledků této kontroly výbor ZO rozhodne o dalším léčení varroázy v ZO.
Ve zprávě byl rovněž konstatován vysoký věkový průměr členské základny a nastíněn postup na její omlazení.
Zprávu o hospodaření ZO za uplynulé funkční období přednesl př. Zdeněk Šelmát. Ve zprávě byl konstatován stav účtu k 31.12.2018. Stavy jednotlivých položek účtu včetně položek na léčení a vedlejší výdaje jsou obsaženy ve zprávě pokladníka o hospodaření.
Zprávu kontrolní a revizní komise přednesl předseda revizní komise př. Jiří Bárta. Bylo konstatován, že revizní komise neshledala žádné neshody v dokladech a účetnictví.
Připomínky z diskuse zaneseny do odsouhlaseného usnesení.
Průběh výroční členské schůze je znázorněn na přiložených fotografiích. Pro doplnění je přiložen graf členské základny ZO Čížkov v závislosti na počtu včelstev a letopočtu. Graf znázorňuje stav členské základy od roku 1930 k 7. 2. 2019
Značný pokles včelstev v ZO nastal na závěr roku 2014 a v roce 2017. V současné době je v celé ZO Čížkov pouze 112 včelstev,tento stav není ještě konečný, částečný úhyn nastane v průběhu zimní sezony .
Příčiny plošného úhynu včelstev zatím nejsou stanoveny. Z nepřímých důkazů zatím je potvrzeno, že na plošném úhynu včelstev se z velké části podílí plošné použití pesticidů v zemědělství. Přípravky jsou v různé formě používány pro postřik zemědělských plodin, postřik jako hnojivo, postřik k hubení plevele. Při postřiku se mají dodržovat určitá pravidla,zejména bezvětří.
V případě větru jsou mikročástice pesticidů rozprášeny v okruhu několika km.Pesticidy v různé formě pak zasáhnou pitnou vodu,spodní vodu, ovoce zeleninu, včetně negativního dopadu na zdraví ….
Zasáhnou-li mikročástice nervový systém včely,nastává její prostorová dezorientace, včela se nevrací do úlu, hyne v přírodě.
Důsledek : během krátké doby (týden) nastane plošný úhyn zasaženého včelstva, úl plný zásob, bez včel.
Závěr: ZO Čížkov bude iniciovat OV ČSV aby se danou problematikou zabýval
ZO Čížkov 6. 2. 2019
zapsal: Ing. František Krejčí
Jednatel ZO Čížkov
Autor fotografií: Ing. František Krejčí
Publikováno: 02.02.2019
Aktualizováno: 22.05.2019