Facebook

 


KAPELA JOSEFA KREJČÍHO

Před časem jsme vás žádali o pomoc při identifikaci historického snímku, který nám poskytl pan Karel Vojta z Přešína. Ozvala se paní Libuše Bártová a již víme.


Nedávno se nám ozvala paní Libuše Bártová z Plzně s tím, že při procházení obecních stránek nalezla výzvu k objasnění původu snímku neznámé kapely z Čížkova. Paní Bártová nás upozornila, že totožná fotografie se nachází i v publikaci "Mitrovice, Mitrovice domov můj", kterou na základě vyprávění paní Anny Tomáškové (maminky Ing. Zdeňka Tomáška) sepsali v roce 2000 František a Zdeňka Pěchoučkovi. Knížečka je to pozoruhodná a určitě vám z ní někdy v budoucnu přineseme nějaký ten uryvek či zajímavost.

Co se týká našeho neznámeho snímku, máme jasno. Na fotografii je kapela Josefa Krejčího z Čížkova někdy mezi lety 1905-1910. Kapelník Josef Krejčí byl houslista a varhaník čížkovském kostele. Po něm řídil kapelu jeho syn Josef.

V publikaci se dále dočteme: "V Čížkově bývaly dva silné muzikantské rody. Byla to rodina Krejčích a rodina Benediktů. Kapelník Josef Krejčí z Čížkova měl syny Josefa, Jana, a Václava. Jeho kapela hrála v letech 1905-1910 ve smyčcovém obsazení v širokém okolí Čížkova."