ČEČOVICE PŘED 100 LETY
Přinášíme Vám unikátní sbírku historických fotografií, na kterých jsou zachyceny Čečovice na počátku 20.století.
Také Vás někdy napadlo, jaké by to bylo vrátit se v čase a podívat se, jak to kdysi vypadalo na místě, které dobře znáte? Dnes si takový malý exkurz uděláme. Díky unikátní sbírce historických fotografií se můžeme vydat do Čečovic tak, jak vypadaly přibližně před sto lety. Unikátní je zejména fakt, že nikde jinde v našem okolí se takto uceleně a v takovém rozsahu podobné fotky nedochovaly. Poděkování patří především bývalému čečovickému kronikáři Augustinu Moravcovi, jehož kronikářské dílo také nemá v našem kraji obdoby. Moravec vedle klasicky psaných kronik vytvářel i fotografická alba, kde se mimo jiné snažil popsat všechny čečovické rody a stavení. Většina snímků pochází z prvních dvaceti let 20. století. Fotografie jdou postupně podle čísel popisných a za zmínku stojí, že během posledních let se mi díky ochotě čečovických občanů podařilo Moravcovu sbírku rozšířit o mnoho dalších snímků.
„Fotografie dává lidem možnost vyrvat události, zážitky a okamžiky zapomnění a zachytit je pro pozdější generace.
Vždyť vychází vstříc i touze člověka po nesmrtelnosti a uchovává v portrétu vzpomínku na osobu jako pomník daleko přes její dobu.“
(Kurt Römer)
Nejstarší dochovaná pohlednice Čečovic
„Fotografické obrazy jsou opravdu schopné zmocnit se skutečnosti, protože fotografie není jen pouhým zobrazením (jako například malba); není jen interpretací reality, ale je také jejím otiskem, tak jako šlépěj nebo posmrtná maska. Zatímco malba, i kdyby byla téměř fotograficky přesným přepisem skutečnosti, nebude nikdy víc než pouhou interpretací, fotografie je vždycky zachycením světelných vln přímo odražených předměty – hmotnou stopou po předmětu, kterou žádná malba být nemůže. Kdyby Holbein mladší žil tak dlouho, aby mohl vyfotografovat Shakespeara, a kdyby byl prototyp fotoaparátu vynalezen tak brzy, aby ho mohl vyfotografovat, dala by většina Shakespearových obdivovatelů určitě přednost fotografii. Nejen proto, že by ukazovala jeho skutečnou podobu. I kdyby byla ona hypotetická fotografie vybledlá, sotva rozeznatelná, i kdyby byla jen stínem, pravděpodobně bychom jí stejně dali přednost před Holbeinovým mistrovským dílem. Mít fotografii Shakespeara by bylo jako mít hřebík z Kristova kříže.“
Susan Sontag
O fotografii, Paseka, Praha 2002, s.138
Pro www.obec-cizkov.cz
Dušan Skala