Facebook

 


Chynín 2019

Kronika obce Chynín roku 2019. Zapsala Helena Urbanová.


Píše se rok 2019 a pro obyvatele České republiky je to opět rok plný událostí doma i ve světě, rok významných výročí.

Jen ve stručnosti vyjmenuji ty nejdůležitější, nejvíce sledované u nás:

  • 50 let od upálení Jana Palacha dne 16. 1. 1969
  • 20 let od vstupu České republiky do NATO dne 12. 3. 1999
  • 80 let od okupace Československa německou nacistickou armádou dne 15. 3. 1939
  • 15 let od vstupu České republiky do Evropské unie dne 1. 5. 2004
  • Volby do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25. 5. 2019
  • 30.let od Sametové revoluce dne 17.11.1989, zvolení V. Havla prezidentem

 

Události sledované ve světě, zase jen ty nejzajímavější:

  • Brexit – dosud neukončené jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií
  • Klimatický summit v New Yorku a aktivistka Greta Thunbergová
  • Požár katedrály Notre Dame
  • 50 let od přistání člověka na Měsíci – Apollo 11

 

Samozřejmě zajímavostí, událostí, výročí v roce 2019 bylo mnohem a mnohem víc, ale vraťme se k událostem, zajímavostem naší obce.

 

Rok 2019 byl již tradičně zahájen dne 1. ledna výstupem na Třemšín. Počasí v lednu bylo typické pro zimu – sníh, vítr, sluníčko, nastala „ladovská“ zima – dostatek sněhu, mrazu i slunečních dní.

Mrazy i sníh vydržely do poloviny února. V polovině února se oteplilo, teplota vystoupla někdy až na příjemných 19°C.

V únoru byly předány na Obecní úřad v Čížkově kroniky „Pamětní kniha jednotřídní obecné školy v Chyníně 1915 – šk.r. 1937-1938“ a obecní kronika od r. 1923–2005 k digitalizaci. Kroniky následně budou uloženy ve Státním okresním archivu Plzeň-jih se sídlem v Blovicích.

V březnu se vrátila zima a s ní silný vítr o síle orkánu. Naší obci snad nezpůsobil velké škody na majetku, ale na jiných místech padaly stromy, vítr shazoval střechy.

Duben začal akcí „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Sobota 6. dubna byla hlavním termínem pro celorepublikový dobrovolnický den věnovaný úklidu přírody. Do jarního úklidu jsme se zapojili i my, nasbírali jsme několik  pytlů odpadu povalujícího se ve škarpách a přilehlých loukách. Počasí nám přálo a my jsme měli příjemný pocit z dobře vykonané práce. Jarní úklid jsme zakončili u ohně.

Velikonoční pondělí 22. dubna, a s ním spojenou pomlázku provázelo sluníčko, oteplilo se. Velikonoční koledování se vyvedlo, koledníci v podstatě zabouchali na každou chalupu, domek či chatu v obci.

Krásné slunné počasí nás provázelo skoro celý duben, i když se občas objevil déšť, jasné aprílové počasí. I na poslední den dubna, kdy se pálí čarodějnice a staví májka, bylo příjemné jarní počasí. Sešli jsme, většina obyvatel obce, jako tradičně každý rok u ohně. Podebatovali jsme o problémech  obce, ale i jsme si zazpívali, něco pojedli a popili. Příjemné posezení.  Májku se podařilo uchránit (byla podříznuta až začátkem června).

Začátkem května se k nám vrátila zima, stromy a keře omrzly. Květen byl dle Meteocentra nejstudenější za posledních 28 let a i velmi deštivý. Bohužel se tyto mrazíky podepsaly na ovocných stromech, byla velmi malá úroda ovoce, jablek, švestek, hrušek…

Ve dnech 24.-25. května proběhly volby do Evropského parlamentu, občané České republiky volili 21 poslanců (vyhrálo ANO 2011 – kromě Prahy, pak následovala ODS, Piráti, Stan-TOP09)

Červen byl pro změnu extrémně teplý, v posledním týdnu se teploty vyšplhaly vysoko nad 30 °C. Zároveň byl červen i dost suchý, zapršelo jenom zřídka a ještě k tomu málo.

Dne 5. června dala Eliška Königsmarková na náš spodní rybník 18 divokých kachňátek. Vypiplala je od prvního dne po vylíhnutí. Bohužel neznali nebezpečí, a tak se občas některá z nich ztratila (kuna, liška nebo člověk?). Jirka Černý pro ně vymyslel plovoucí noclehárnu. Paráda.

V červnu také proběhlo očkování psů. A od 1. ledna 2020 musí být psi očipováni, jinak hrozí pokuta až 50 tisíc Kč.

V lesích patřících Pražskému arcibiskupství probíhala i nadále probíhá těžba dřeva. I tady je les bohužel napaden kůrovcem.

V červenci začaly prázdniny, počasí krásné, sluníčko, ale sucho, což se projevilo na množství vody ve studních.

V srpnu jsme nezaznamenali podstatné změny v počasí, bylo víceméně stejné jako v červenci. Jen nás  trápil nedostatek vody, stále moc nepršelo. Přesto konečně začaly růst houby a les se začal hemžit houbaři. Na parkovišti u lesa některé dny stálo i 15 aut. Houbařská sezóna trvala od srpna, přes září a říjen. Houby se mohly sbírat ještě i v listopadu.

Srpen byl plný i příjemných událostí. Ve středu 7. srpna oslavil Zdeněk Pikal, „školník“, krásné 65.narozeniny. Vše nejlepší, hodně zdraví!!

A v sobotu 17. srpna si „ano“ řekli nevěsta Tereza Blažková a ženich Štefan Šmíro. Ať se vám daří!

Menší či větší úpravy domů a zahrad probíhaly po celý rok u každého z nás. Velké stavební úpravy proběhly v srpnu u rodiny Krejčových. Jejich domek dostal novou fasádu.

V červenci a srpnu pokračovala výměna vodovodního řádu v ulici a byla ukončena v září. V září pokračovaly krásné dny, teplo, sluníčko, ale stále málo pršelo. Příjemné počasí vydrželo celý měsíc.

V září oslavil pan J. Hodek v kruhu své rodiny a přátel 90.narozeniny. Je to úžasné, přejeme moc a moc zdraví do dalších let.

Na pátek 27. září svolal pan starosta ing. Jára veřejné zasedání zastupitelstva obce Čížkov, které se uskutečnilo v naší obci. Při diskusi bylo vzneseno několik požadavků, připomínek, námětů. Zatím se podařilo zrealizovat požadavek na dodání nového velkého kontejneru s víkem na plast. Od 30.září jsme tedy mohli plnit plasty nový „žlutý“ kontejner. Zápis a usnesení z tohoto veřejného zasedání lze najít na úřední desce obce Čížkov (www.obec-cizkov.cz).

Následující den, 28. září, se konala již pošesté v naší kapličce zasvěcené sv. Václavovi mše, kterou celebroval farář Janusz Romaňski. Svatováclavská pouť se zakončila večer, kdy se sešli obyvatelé obce, aby podebatovali mezi sebou, hrála přitom hudba a občerstvení zajistili všichni přítomní.

V říjnu vládlo podzimní počasí. Objevily se první studené dny, což potvrdil listopad. Již 12.listopadu napadl první sníh. Neudržel se dlouho, ale znamenalo to, že se zima blíží.

Příznivci filmových projekcí byli pozvání M.Kočkovou („Kočkino“) na skandinávské filmy, které bylo možné shlédnout ve dnech 29. 11. - 6. 12. 2019 v rámci Severského filmového podzimu. Filmové projekce shlédlo 64 diváků.

Prosinec je měsíc příprav na Vánoce, pečení vánočního cukroví, shánění dárků. Ráz počasí v prosinci neodpovídal tomu, že se blíží zimní slunovrat. Teploty se pohybovaly v noci lehce pod nulou, přes den vystoupily lehce nad nulu. Sněhové srážky byly velmi vzácné a vánoční svátky byly opět „na blátě“.

Již první adventní neděli 1. prosince se rozsvítil u kapličky vánoční strom. Za čtrnáct dní poté 14. prosince se konalo na terase u Königsmarků zpívání vánočních koled za doprovodu kytary V. Kočky. Sešli jsme se, abychom si nejen zazpívali, ale i popovídali a popřáli si klidné prožití vánočních svátků. Bohužel den před tímto setkání zemřel J.Chaloupka, otec J.Königsmarkové.

V poslední den roku o půlnoci jsme se již tradičně sešli u kapličky, abychom si vzájemně popřáli hodně zdraví, štěstí a lásky v novém roce 2020. Půlnoční setkání završil nádherný ohňostroj, který uspořádal V. Königsmark.

Závěrem mi zbývá jen  popřát všem obyvatelům naší obce hodně štěstí, zdraví a lásky v novém roce 2020.

30.1. 2020
zapsala Helena Urbanová