Facebook

 


Chynín 2010

Kronika obce Chynín roku 2010. Zapsala B. Seidenglanzová


Počasí

Počasí bylo celý rok jako na houpačce. Začátkem ledna byl mráz, sněžilo a koncem ledna byly veliké mrazy. Koncem února bylo teplo, svítilo slunce, ale zima se vrátila na začátku března a ještě v polovině dubna sněžilo – tak dlouho se zima prala s jarem. V červenci byla v celé republice veliká vedra – i v Chyníně bylo 32 st. C. V srpnu se ochladilo a hodně pršelo, na severu Čech byly velké povodně s velikými škodami. I v září bylo chladno, hodně pršelo. V 1. polovině října bylo krásné babí léto a zbytek října byl velmi chladný. V 1. polovině listopadu bylo zase neobvyklé teplo, v celé ČR padaly teplotní rekordy – okolo 18 st. C, ale   23. listopadu napadl sníh, začaly velké mrazy, oteplilo se až před Vánoci, ale pak znovu napadl sníh.

Houby

Celý srpen a září rostly okolo Chynína  spousty hub a také houbařů bylo v lese nepočítaně.

Lesní hospodářství

V chynínských lesích bylo za rok vytěženo 11 804 m3 dřeva.

Události v obci

 • Bylo dokončeno čištění rybníka.  Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Předmětem podpory byla obnova malé vodní nádrže v obci Chynín a Železný Újezd. Byly odstraněny dnové sedimenty, opravena zemní hráz, výpustné zařízení a bezpečnostní přeliv. Celkové náklady na akci činily 3 577 139 Kč,  příspěvek SFŽP 3 219 425 Kč  a 31 650 Kč  z MF ČR na rozvoj Brdska.
 • 29. července 2010 k večeru začalo u Juráků hořet, hořel dřevník a úplně shořel, začínala už hořet i střecha. Požár hasilo 23 hasičů ze 4 požárních sborů – Sbor dobrovolných hasičů ze Spáleného Poříčí, z Čížkova, 2 auta z Kasejovic a hasiči z Nepomuku.  Podle sdělení velitele zásahu požár někdo založil,  Policie ČR  po vyšetřování případ odložila. Majitel chalupy ing. Pavel Jurák přijel druhý den a objekt zabezpečil. Chalupa bude asi na prodej.

Rozvoj obce

 • Na internet se připojili ještě L. a J. Dvořákovi
 • Několik chalup změnilo majitele – Šafránek, Vrána, ….

Stavební činnost

 • Pan Jan Salzmann  pokračuje v dokončování svého rodinného domu a v úpravách jeho okolí
 • Manželé Levovi postavili pěknou pergolu na letní posezení
 • U několika chalup se objevily nové bazény

Výročí

 • Paní Marie Hodková oslavila v kruhu přátel 75. narozeniny

Narození

 • V lednu se Pavle Černé narodil syn Lukáš

Úmrtí

 • 4. března zemřela paní  Jiřina Juráková, bylo jí 84 let a 27. července zemřel  její manžel RNDr. Robert Jurák – 84 let. Bydleli v Praze, v Chyníně měli chalupu. 2 dny po úmrtí pana Juráka v jejich objektu hořelo.
 • 21. července zemřela Marie Pouerová (Karlíková) – 46 let

I na konci roku 2010 se o půlnoci 31. prosince sešli obyvatelé i chalupáři Chynína tradičně u kapličky, aby si popřáli zdraví, štěstí a úspěchy do dalšího roku. Zapálili si k tomu ohňostroj a připili šampaňským na setkání zase za rok.

 

V Chyníně, prosinec 2010
B. Seidenglanzová