Facebook

 


ZELENÁ HORA BEZ NÁJEMCE

Obecní úřad Klášter ztratil trpělivost s francouzskou společností CCEC, která stále jen slibovala, a po šesti letech jí vypověděl nájemní smlouvu na zámek Zelená Hora.


Hledání někoho, kdo by se o ikonickou jihoplzeňskou památku dobře postaral, tedy může začít znovu, nerozhodne-li se obec jinak.

Francouzi měli naleziště slavného rukopisného podvrhu a působiště černých baronů podle smlouvy do roku 2015 zrekonstruovat, přeměnit na hotel s kulturním i sportovním centrem, a také zprovoznit. Jenže k tomu nedošlo. Platili pouze nájem, nejnutnější údržbové práce a ostrahu. Peníze na rekonstrukci stále marně sháněli.

Starosta Kláštera Zdeněk Bartošek řekl, že smlouva skončila 1. ledna 2016. „O tom, co bude dál, se teprve zastupitelstvo bude bavit. Jestli se bude hledat další nájemce nebo ne," uvedl s tím, že ve hře by teoreticky mohla být i varianta prodeje zámku. „S tím ale žádné předchozí zastupitelstvo nesouhlasilo," dodal místostarosta.

Někomu se konec francouzských plánů může zdát jako škoda, někomu může naopak připadat jako další příležitost.

Zelená Hora teď totiž může teoreticky své brány návštěvníkům otevírat častěji. Nemusí se čekat na to, jestli nájemce kývne a svolí.

Podle manažera Mikroregionu Nepomucko Pavla Motejzíka zámeckému areálu pro častější zpřístupňování chybí potřebné zázemí. Zatím. „Není tam sociální zařízení ani infrastruktura. Jisté je, že letos v létě Zelená Hora opět otevře na dva víkendy, bude to 13. a 14. a 20. a 21. srpna, a také se stane jedním z hlavních dějišť festivalu Týdny západočeského baroka," řekl.

Na tom, co se zámkem dál, už mikroregion začal pracovat. „Požádali jsme Plzeňský kraj o dotaci na vytvoření stálé expozice věnované Rukopisu zelenohorskému, která bude přímo v zámku, v Libušině sálu a ve vedlejší místnosti, kde byl rukopis nalezen," prozradil Pavel Motejzík.

Klášter na nájemce Zelené Hory nemá štěstí. Zámek získal v restituci v roce 2003 a pak ho začal nabízet.

Ovšem německý podnikatel, který si zámek pronajal, byl podvodník stíhaný policií, a jednatelka české firmy, která měla také zájem, se na Zelenou Horu nastěhovala navzdory zákazu a ubytovala tam podezřelé lidi. Potom přišla společnost CCEC. Podpisu nájemní smlouvy v roce 2010 předcházelo pět let vyjednávání a různých ultimát, během nichž společnost dokonce platila pokuty za to, že se převzetí zámku protahovalo.

V současné době je hlavním centrem zájmu zelenohorský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vloni se do něj s velkou slávou vrátila jeho duše, socha Panny Marie Zelenohorské od Václava Česáka, letos získal finanční podporu zrcadlový oltář stejného autora, který se odhalení dočká příští rok, kdy uplyne 
200 let od nálezu Rukopisu zelenohorského.

Obec chce v kostele do té doby repasovat a zasklít okna, nainstalovat do něj zabezpečovací zařízení a vymalovat presbytář. Zároveň se pracuje také na záchraně sala terrena, unikátních zahradních teras z 19. století, nejohroženější části celého komplexu.

20.2.2016
 

Autor: Pavel Korelus
Zdroj: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/zelena-hora-je-po-letech-bez-najemce-20160219.html

Publikováno: 29.02.2016

Aktualizováno: 22.05.2019