Facebook

 


VEŘEJNÉ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

V pátek 9.5.2014 se v Čížkově konalo veřejné zasedání zastupitelstva, kde byl mimo jiné představen i nový prapor obce.


Zápis a usnesení ze zasedání ZDE.


Starosta obce Ing. Zdeněk Tomášek představil občanům znak obce Čížkov na novém obecním praporu a vyšívaném štítu. Zasedání se zůčastnil i autor znaku pan  PhDr. Richard Böhnel z Milče.

Veřejné zasedání zastupitelstva v Čížkově
Veřejné zasedání zastupitelstva v Čížkově
Veřejné zasedání zastupitelstva v Čížkově
Veřejné zasedání zastupitelstva v Čížkově
Veřejné zasedání zastupitelstva v Čížkově
Veřejné zasedání zastupitelstva v Čížkově

Proč jsou dub a modro-stříbrné vlnité pruhy hlavními symboly znaku a praporu obce Čížkov

Obec Čížkov, ležící 11 km jihovýchodně od Blovic, je střediskovou obcí dalších sedmi vesnic. Z historických zápisů o Čížkově a území, na němž se nachází zmíněných dalších sedm obcí vyplývá, že právě mohutné duby byly hraničními stromy katastru Čížkova. Silný strom má symbolizovat zdravou přírodu. Dub pak odolnost proti nepříznivým vlivům různých sil, ať již přírodních nebo civilizačních. Týž strom je ale také symbolem dobrého zdraví, stejně jako tvrdých hlav a povah zdejších lidí, žijících v často tvrdých podmínkách podbrdského kraje. Osm žaludů pak symbolizuje osm katastrálních území obce Čížkov (Čečovice, Čížkov, Chynín, Liškov, Měrčín, Přešín, Zahrádka a Železný Újezd). Jeden kmen symbolizuje jednotu celé obce, silné kořeny pak vztah k rodnému kraji i k občasnému bydlišti. V katastrálním území obce Čížkov pramení pět významných potoků: Mítovský, Přešínský, Čížkovský, Čečovický a Bílý potok. Voda představuje velké bohatství obce, ať již ta tekoucí nebo podzemní. Je symbolem zdravé, zachovalé přírody a navíc koloběh vody v přírodě je sám o sobě základem života. Proto obec Čížkov zvolila dub a vodoteče jako hlavní symboly svého znaku a praporu.

Popis znaku:

Ve zlatém štítu s modrou patou vykořeněný dub přirozených barev, na němž je osm viditelných žluto-zelených žaludů; v modré patě jsou dva stříbrné vlnité pruhy.

Popis praporu:

Ve žlutém listu v žerďové části vykořeněný dub přirozených barev, na němž je osm viditelných žluto-zelených žaludů. Ve spodní polovině vlající části listu je pět vlnitých pruhů se dvěma vrcholy a dvěma prohlubněmi – modrý, bílý, modrý, bílý, modrý, které jsou v šikmé poloze; jejich horní vlnitý okraj začíná na spodním okraji listu (ve 12/21 jeho délky) a končí na vlajícím okraji listu (v 5/14 jeho šířky odshora), jejich dolní vlnitý okraj začíná v 18/21 spodního okraje listu a končí v 11/14 vlajícího okraje listu odshora. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Publikováno: 09.05.2014

Aktualizováno: 22.05.2019