Facebook

 


Přešín 2018

Kronika obce Přešín roku 2018 - Zapsala Libuše Bulínová.


Počasí

Počasí v lednu bylo jako na houpačce. Jeden den bylo pod nulou, druhý zase kolem 5° C, šlo to nahoru, dolů.  První týden se teploty pohybovaly kolem 3 a 4°C. Od 7. do 12. ledna nás zaplavila mlha, teploty byly dál kolem 3°C. Od 15. ledna začal padat sníh. Během týdne napadlo kolem 20 cm sněhu. Sníh zase roztál a teploty se dál pohybovaly kolem nuly, 29.1. bylo 9°C, 31.1. -  8°C .

Začátkem února začalo mrznout, přes den je kolem nuly, v noci klesají teploty tady v Přešíně na -5, - 6°C. 6. 2. mrzlo celý den. Leží jen lehounký poprašek sněhu a mrzne. Druhá polovina února nás potěšila teplotami kolem -6°C. v samém závěru února bylo kolem -14°C.

Od začátku března se teploty postupně zvyšovaly z -14°C na nulu, to už bylo kolem 9. března. 11. 3. bylo v Přešíně 15°C, v Praze 19,5°C. Pak zase teploty klesaly a držely se kolem nuly, koncem března kolem 2°C. 

Duben začal kladnými teplotami, mráz už nebyl, maximálně nula. Ale co nám chybělo nejvíc, to byl déšť. Nepršelo celý duben a pokračovalo sucho. Teploty dále stoupaly a  9., 12. a 15. dubna, jsme prožili první letní dny letošního roku s teplotami přes 25°C. Teploty v druhé polovině dubna byly vyloženě letní  26, 25°C.  22. 4. 2018 bylo v Plzni  29,2°C. U nás jsme měli ve 20.00 hod. pořád 20°C. Ohřáli jsme se, to ano. Zvykli jsme si na modrou oblohu celý den bez mráčku a teplo, to bylo příjemné. ALE trápilo nás SUCHO! Nic neroste, ani tráva na loukách.

V květnu sucho pokračovalo. Kdo pěstuje zeleninu a chce, aby mu na zahrádce něco vyrostlo, musí zalévat. Ale jako každý rok, tak i letos, je v Přešíně stejný problém  –  málo vody. Z lesa vytékají potůčky, letos jsou to jenom suché strouhy. Voda chybí. A tak pokračují krásné slunné letní dny bez vody. Občas zaprší, třeba v sousedních vesnicích, ale Přešínu se déšť vyhýbá, asi to Pahorek všechno rozežene. 18. května kvečeru trochu zapršelo. 19. května nás překvapila asi ve 14 hodina bouřka. Pršelo asi 2 hodiny, padaly i kroupy.  I v dalších květnových dnech byl podobný ráz počasí. Teplo, jasno a občas zaprší, ale déšť nestačí zalít vyprahlou půdu, je sucho. Sucho i přes občasné bouřky.

Červen i nadále přeje těm, kteří suší seno – je teplo. Sucho pokračuje. Dále jsme prožívali krásné teplé letní dny až do 11. června, kdy se přihnala veliká bouřka s hromy, blesky a slejvákem. Konečně trochu napršelo. Střídaly se teplé dny a občas zapršelo. V pátek 23. června se ochladilo, ráno bylo 10 °C a začalo pršet.

Červenec byl měsícem horkým, plným slunce, ráno jsme se po tropických nocích budili do jasných dnů. Teplota se přes den držela na 30°C, 31. 7. vyšplhala u nás v Přešíně na 32,5°C.  Horko a sucho, tak by se to dalo vyjádřit. Tráva vysychala na lukách, pokud se sklidilo seno, bylo ho málo.

Srpen pokračoval v tom, co červenec začal. Teploty šplhaly na 32°C. 9. 8. byl u nás nejteplejší den a noc, v noci bylo nad 25°C, přes den 37°C. Sucho a dny s teplotami přes 30°C pokračovaly i v dalších dnech. Všechno usychalo, co se nezalilo, to uschlo. Ale voda nebyla. Ve studnách klesaly hladiny vody, některé studny vyschly úplně. Koncem srpna zapršelo a louky se ještě zazelenaly.

V září pokračovaly krásné dny, slunce, jasno, teplo. Žádný dešť, teploty se ve dnech kolem 20. září pohybovaly mezi 25-30°C. Teplo bylo až do konce měsíce. Většinou začínáme topit začátkem září, letos to bylo až v půlce října.

I v měsíci říjnu pokračovalo příjemné podzimní počasí s jasnými slunečními dny. Od poloviny měsíce začaly klesat ranní teploty a objevily se i ranní mrazíky. Začaly jsme tedy v polovině měsíce topit, ale někdy slunce celou chalupu vyhřeje. Déšť se objevil až 26.10. a byl velice mírný. Ani konec měsíce nepřinesl výrazné srážky, jen párkrát trochu sprchlo.

Listopad neznamenal v počasí žádnou změnu, dny byly slunečné a teplé, 6.11. jsme při krásném počasí naměřili 14°C. Po zbytek měsíce se teploty pohybovaly od -3 do +5°C.

Začátkem prosince padal sníh, v polovině měsíce napadlo 15 cm sněhu, který vydržel asi 4 dny. Teploty se rychle měnily, jeden den bylo +7°C, pak 0 a zase mrazíky kolem -2°C.  Sněžení přecházelo v déšť a sníh brzy tál. Na Silvestra celý den drobounce mrholilo.

Podle zprávy meteorologů byl rok 2018 nejteplejší od doby, kdy se s měřením teplot začalo, tedy od roku 1775. Průměrná teplota v Čechách byla 9,7°C, teploty měřené v Klementinu ukázaly průměrnou teplotu 12,8°C.

 

Události

Ke konci ledna ukončil činnost pan Jaroslav Tolar, který dovážel do Přešína 2x týdně potraviny. Vozil je z obchodu své manželky paní Tolarové z Nových Mitrovic. Obec zařídila, že kdo chce, může jezdit obecním autíčkem dvakrát týdně nakupovat do Čížkova. Zatím pořád funguje obchod Coop v sousední obci Sedliště, kam jezdí nakupovat i někteří z Přešína.

 

Prezidentské volby

Volby probíhaly v termínu pátek 12. a sobota 13. ledna. V pátek se volilo od 14 do 22 hodin. V sobotu od 8 do 14 hodin. Volby probíhají v Budově občanské vybavenosti u koupaliště. Volební komisi tvořily: paní Ivana Plachá, paní Jitka Lindová, paní Helena Chottová a paní Anna Matějková. V Přešíně bylo zapsáno 60 voličů a 2 lidé volili na voličské průkazy. Celkem bylo spočítáno 49 platných hlasů, 1 hlas byl neplatný.

Pana Miloše Zemana volilo 30 voličů, pana Jiřího Drahoše 7, pan Hilšer dostal 5 hlasů, pan Topolánek 1 hlas, pan Fischer 3 hlasy, pan Horáček 2, pan Hanych 1.

Protože 1. kolo prezidentských voleb nemělo vítěze, /nikdo nezískal víc než 50 procent hlasů/, následovalo kolo druhé. To proběhlo ve dnech 26. a 27. 1. 2018. Současný prezident pan Miloš Zeman získal v Přešíně 35 hlasů, pan Jiří Drahoš 14. Ze 60 voličů přišlo volit 49, znamenalo to 81,7 procentní účast, v obci Čížkov nejvyšší. Celkem volilo pana Miloše Zemana v celé obci Čížkov 233 lidí, pana Jiřího Drahoše 121. Počet voličů ve všech částech obce je 512, k volbám přišlo 354 lidí. Podíl vítěze ze všech odevzdaných platných hlasů: 65, 8 procenta. V celé ČR zvítězil pan Miloš Zeman a stal se prezidentem na dalších 5 roků.

 

21. ledna Sbor dobrovolných hasičů v Přešíně pořádal Výroční valnou hromadu.

30. dubna stavěli hasiči jako každý rok májku. Povedla se, barevné fáborky se třepetaly ve větru v modrém nebi. Sešlo se nás kolem šedesáti.

26. května probíhalo noční hasičské cvičení. Počasí účastníkům přálo, bylo jasno, teplo a svítil Měsíc. Bavili se nejen diváci, ale viditelně i soutěžící.

11. 8. 2018  jsme se sešli u Hasičské zbrojnice, abychom si připomněli, že od založení SDH v Přešíně uplynulo letos už 115 roků. Na toto výročí se sjelo několik hasičských sborů z okolí a uspořádali soutěž v hasičských dovednostech. Nakonec nastříkali kopec pěny, ve které si mohly děti zařádit. Večer hasiči z Přešína uspořádali zábavu s živou hudbou a tancem.


Komunální volby

5. a 6. října se konaly v naší obci komunální volby, volili se noví nebo staronoví zastupitelé. Za Přešín se stal zastupitelem pan Jan Skřivánek /E 20/. Starostou obce Čížkov se stal pan Ing. Ladislav Jára z Čečovic, místostarostou pan Martin Třeštík z Liškova. Další zastupitelé jsou: pan Ing. Zdeněk Tomášek z Čížkova, pan Miroslav Černý z Čečovic, Bc. Václav Karas ze Žel. Újezda, paní Mgr. Pavla Kovaříková z Chynína, pan Ing. Ladislav Batovec z Čečovic, pan Miloš Heřman z Čížkova, pan MgA. Dušan Skala ze Zahrádky, pan Dušan Sládek  z Čečovic. Celkem tedy máme 11 zastupitelů. Aby byl při hlasování nějaký bod jednání schválen, musí pro něj hlasovat většina, u nás tedy 6 zastupitelů.

 

27. 10. 2018 se v Přešíně oslavoval vznik Československé republiky před 100 lety. Pan Jan Skřivánek v proslovu připomněl vznik republiky i to, jak toto období prožívali obyvatelé Přešína. Hymnu zazpívaly přešínské děti pod vedením pana Josefa Darebníka. K pomníku pak hasiči položili věnec a zazněla salva. U lípy vysazené u příležitosti 770 roků obce Přešín  byla umístěna tabulka, kde se dozvíme, že ji zasadil dlouholetý člen SDH v Přešíně pan Otto Kandr. Sešlo se hodně obyvatel Přešína. Kdo chtěl, mohl se i občerstvit. Pekly se klobásy, točilo pivo. Uvnitř  „klubovny“ bylo příjemně teplo.

 

Jak to bylo v Přešíně před 100 lety?

Kronika naší obce se nedochovala, tam si tyto události najít nemůžeme. Ale jako zdroj informací nám může posloužit Školní kronika, tu máme a velice krásně vedenou místními učiteli.

Píše se tam doslova:

„Na oslavu prohlášení samostatnosti státu českoslovanského konána dne 2.11.1918 školní slavnost…Pan řídící učitel Josef Vraštil pronesl při této příležitosti řeč procítěnou pravou láskou k vlasti, poukázav na staleté utrpení našeho národa. Probrav v krátkosti dějiny českého národa, vybídl žáky, aby zasloužilým mužům o zřízení státu T. Masarykovi a W. Wilsonovi i tisícům legionářů, kteří za osvobození vlasti i život položili, provolali třikráte „Sláva“, což dítky s nadšením a radostí učinily. Na konec slavnosti zapěna píseň „Kde domov můj“ a „Nad Tatrou sa blýska“. Načež dítky s radostnými pocity v srdcích svých navrátily se domů.“

Školní kronika str. 111

"Dne 17. května 1919 na stálou památku zřízení samostatné republiky československé zasazena školními dítkami za přítomnosti četných občanů s přiměřenou slavností na prostranství mezi školní budovou a čp.7 - LÍPA SVOBODY.“

Školní kronika str. 113

 

10. 11. 2018 se v Klubu pod Maštýřem uskutečnil 8. ročník Přešínské vařečky, tentokrát na téma „maso“. Sešlo se mnoho šikovných kuchařek od mladých, až po ty zkušenější. Bylo z čeho vybírat, napřed porota a pak všichni diváci ochutnali nejrůznější masové dobroty. Jako nejlepší porota vyhodnotila masovou bábovku od paní Lenky Kuglerové.

I letos prošel vesnicí jako každý rok lampiónový průvod, ze kterého se radovaly hlavně děti.

28. 11. 2018 Tradiční začátek vánoc zahájil Klub pod Maštýřem rozsvícením vánočního stromečku. Jako každý rok jsme se sešli na hrázi rybníčka. Paní Věrka Jeřábková pro přítomné připravila svařené víno a za zpěvu vánočních koled rozsvítila stromeček. Byla to krásná jedle, darovaná rodinou Havlových z Přešína.

z Přešína.

22. 12. 2018 Živý betlém. V mlýně na Krahulici u manželů Horákových jsme obdivovali živý betlém. Betlém byl hojně navštíven jejich přáteli a dalšími lidmi z celého okolí. Pod nově postaveným přístřeškem v kulisách Betléma byla domácí zvířata. Nádherní a obrovští voli, ovce, kozy. Ani tady nechybělo občerstvení. Akce probíhala v podvečer a trvala až do úplné tmy. Byl to krásný předvánoční večer.

31.12. 2018 pořádal Klub přátel pod Maštýřem Silvestrovský pochod, který začínal u Klubu ve 13 hodin.

 

V roce 2018 se v Přešíně narodili:

18. 2. 2018 se k velké radostí celé rodiny narodil Matěj Rach. /Přešín čp.12/

5. 7. 2018 se narodila Vaneska Chottová . /Přešín čp. 34/

18. 8. 2018 se narodil Rostislav Hlůžek jako třetí syn svých rodičů. /Přešín čp.1/

Štěpánka Chottová /čp.34/ začala chodit do 1. třídy ZŠ v Blovicích.

 

Voda v Přešíně

Sucho, sucho, sucho… Přešín bojuje s nedostatkem vody stále, ale letos se situace ještě zhoršila, protože tady skoro vůbec nepršelo. Podle některých vyschlo 8 studní, v ostatních studnách voda stále klesá. Chytáme dešťovou vodu, to děláme. Co ale můžeme chytat, když neprší? Jak to přežíváme? Těžce.

Někteří si jezdí pro vodu do Olešky. Někdo vozí prát prádlo k příbuzným, protože z kohoutku nekápne ani kapka. Lidí, kteří nemají ve studně pitnou vodu je hodně a řeší to různě. Do Přešína si lidé vozí vodu na vaření z Mítova, z Nových Mitrovic, z Plzně, z Koterova nebo ji kupují v plastových lahvích v obchodě.

Přibyly další vrty, ale vody je stále málo. A když je, není pitná. Naše studna není hluboká, a když zaprší, voda v ní je kalná. Letos, protože bylo sucho, byla voda z naší studně krásně čistá, průhledná, studená a dobrá. Pili jsme ji do té doby, než jsme si nechali udělat rozbor. Voda byla sice krásně čistá, ale nebyla pitná.

Napsali jsme dopis na zastupitelstvo obce a požádali o rozšíření vodovodu ze Železného Újezda k nám do Přešína. To bylo 3. 9. 2018. Diskuze byla velmi dramatická, dalo by se taky říct, že jsme se na první schůzi pěkně pohádali. Protože byly volby, má celý problém řešit nové zastupitelstvo. Další dopis následoval 15.10. 2018. Problém s vodou u nás v Přešíně trval dál, ale když jsme ho připomněli, bylo nám řečeno, ať nerušíme slavnostní zasedání, že se to probere příště.

Příště v Čečovicích najednou nastala změna. Obec nechala udělat rozbor 4 vzorků vody z Přešína a zjistila, že ve 3 vzorcích nebyla voda pitná. Ani ve vrtech, kterých už je v Přešíně asi 15, není ve všech pitná voda. Lidé musí ještě za desítky tisíc pořídit filtry, které vodu očistí od škodlivin. Pan starosta pozval pana Havla, který má zkušenosti s dotacemi, a ten uvedl, že do 2 roků by mohl do Přešína vést vodovod. Byli jsme velice mile překvapeni a vyrazilo nám to dech. Na zasedání do Čečovic se i přes špatné počasí vypravilo 20 lidí z Přešína. Oddechli jsme si. Přece jen na nás taky myslí a po všech těch investicích jinde se nakonec dostane i na nás.

Na další schůzi zastupitelstva 28.12. 2018 se zase vše mění. Voda bude, když se najde 55 obyvatel Přešína, kteří se k vodovodu připojí. To je jedna z podmínek, aby obec na stavbu vodovodu dostala dotace. Termín, kdy by voda mohla do Přešína téct se posouvá na 4 roky !!!  Minule jsme měli radost, že se naše žádost o vodu posunula dál, teď jsme byli zklamaní, že jsme zase na začátku. Jak se nakonec celý náš problém vyřeší, to ukáže až letos.

 

Mlýn na Krahulici

Jak už jsem psala, v roce 2017 Krahulice, Přešín čp.84, změnily majitele. Letos se celá rodinka Horákových přistěhovala. Jak to bylo a je se dozvíme z popisu pana Horáka:

První zmínka o mlýnu Na Krahulici pochází z roku 1764, kdy je mlýn uváděn již v 1. vojenském mapování. Původ samotné stavby je však mnohem starší. Posledních 200 let mlýn vlastnila rodina Kalivodova, které však byla celá usedlost zabavena v padesátých letech 20. století. Poslední mletí bylo dle pamětníků uskutečněno v Krahulicích okolo roku 1955. Po roce 1990 byl mlýn rodině Kalivodových vrácen. Dle vyprávění samotných členů rodiny zde všichni prožili v padesátých letech smutné období svého života. Nejspíš i proto mlýn ještě v roce 1991 prodávají. Od té doby mění mlýn často majitele, kterých bylo do dnešní doby nejméně pět.

Dle archivních dokumentů zde v roce 2000 stále stojí mlýnice, výminek i stodola, ale roku 2008 se při místním šetření zjišťuje, že stodola ani mlýnice již nestojí a na místě se nachází pouze částečně dochovaný výminek. Toho roku přichází mlýn také o č.p. 44, které měl poslední dvě století. V následujících letech je alespoň provedena generální údržba areálu i rybníků a areál je oplocen. Jeden z posledních majitelů zažádá o zrušení památkové ochrany. Ta je zrušena v lednu 2014 a ještě téhož roku je povolena demolice poslední stavby. K té však naštěstí nestačí dojít. 

Rodina Horákových dlouho hledala prostor, kde by se mohla naplno věnovat svým aktivitám, jelikož kapacita statku na Sedlčansku poslední roky přestávala stačit. A to nejen s ohledem na rozšiřující se klientelu volské školy, veterinární ordinace a programů pro děti, ale především i k rozšiřování se samotné rodiny Horákových. V zimě roku 2016 proto dochází k zakoupení areálu krahulického mlýna, kde se v květnu následujícího roku začíná s funkční avšak citlivou rekonstrukcí výminku jako jediné zbylé stavby. Přesně za rok, tedy v květnu 2018, se rodina Horákova včetně dětí, babičky a všech zvířat stěhuje za pomoci přátel do čerstvě opraveného mlýna Na Krahulici. Dne 15. června přichází na mlýn v doprovodu paní Horákové koník Pastora, poslední ze zvířat obývajících původní sedlčanské pastviny Malostatku Blatiny. Malostatek Blatiny je rodina Horákových a jejich přátelé. Tito všichni by rádi v dalších letech přiložili ruku k dílu, aby navázali na původní charakter mlýna a celého areálu tak, jak ho definovali úředníci oddělení památkové péče Ministerstva kultury při místním šetření na podzim roku 1991:

„Areál mlýna je významným prvkem dotvářející obraz místní krajiny. K celkovému obrazu přispívají rybníčky, náhon i vzrostlá zeleň.“

Na rozdíl od předchozích majitelů bychom mlýn chtěli zachovat v původním stavu a více ho zpřístupnit veřejnosti z blízkého i dalekého okolí. Doufejme, že se nám to v následujících letech podaří.   

Matouš a Martina Horákovi, synové Matouš a Přemysl a přátelé malostatku

 

Zapsala Libuše Bulínová 7. 1. 2018